Poskupljenje materijala i sirovina vodi u nova poskupljenja

BiH: Doneti mere za ublažavanje nedostatka sirovine u drvnoj industriji

PoreziRegionVesti

13.10.2021 08:36 Autor: Redakcija Biznis.rs

BiH: Doneti mere za ublažavanje nedostatka sirovine u drvnoj industriji BiH: Doneti mere za ublažavanje nedostatka sirovine u drvnoj industriji
U BiH bi trebalo doneti određene mere kao što su takse koje će destimulisati izvoz šumskih sortimenata i rezane građe, čime bi se ublažio... BiH: Doneti mere za ublažavanje nedostatka sirovine u drvnoj industriji

U BiH bi trebalo doneti određene mere kao što su takse koje će destimulisati izvoz šumskih sortimenata i rezane građe, čime bi se ublažio problem nedostatka sirovine za drvni sektor u zemlji, izjavila je sekretarka Asocijacije drvne industrije pri Spoljnotrgovinskoj komori BiH Selma Bašagić.

Ona je istakla da Asocijacija već dugi niz godina traži od nadležnih institucija u BiH da donesu ove mere.

“I pored toga što je drvna industrija suficitarna grana privrede, proizvođači nemaju nikakvu institucionalnu podršku, evidentan je nedostatak stručne radne snage, doprinosi na plate su jako visoki, nema povoljnih kreditnih sredstava za izvoz i pripremu izvoza, tako da je pitanje kakav će biti trend izvoznih rezultata u budućem periodu”, kaže Bašagićeva.

Prema njenim rečima, kompanije su uložile veliki napor kako bi ostvarile dobre izvozne rezultate, a zbog znatnog porasta cena sirovina i repromaterijala, koji u nekim slučajevima iznosi i više od 100 odsto, kompanije će morati da usklađuju prodajne cene gotovih proizvoda, vodeći računa da budu konkurentne, piše Biznis info.

“Nedostatak sirovine je i dalje veliki problem, jer se i dalje izvozi velika količina šumskih sortimenata, a posebno rezane građe. Iako je potražnja za proizvodima finalne prerade drveta velika, proizvođači ne mogu da prihvate sve narudžbine zbog nedostatka sirovina”, ponovila je Bašagićeva.

Ona je podsetila da je izvoz proizvoda drvne industrije BiH nastavio trend rasta i za osam meseci ove godine, te da je u ovom periodu pokrivenost uvoza izvozom iznosila 35,4 odsto.

Prema njenim rečima, izvoz za osam meseci iznosio je više od 514 miliona evra, što je više za 32,4 odsto u odnosu na isti period lani, te više za 21,2 odsto u odnosu na 2019. godinu, dok je u posmatranom periodu ostvaren uvoz od oko 154 miliona evra ili 3,4 odsto više nego u istom periodu 2020. godine.

Sve grupe proizvoda u poređenju sa istim periodom 2020. godine imale su veći izvoz, dok je u poređenju sa istim periodom 2019. godine manji izvoz proizvoda šumarstva, parketa i podova.

Tagovi
BIH VESTI

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.