Bosna i Hercegovina umesto 750 miliona evra dobija pet puta manje
17.5.2021 08:56 Autor: Redakcija Biznis.rs
Međunarodni monetarni fond (MMF) odobriće Bosni i Hercegovini zajam u iznosu od 150 miliona evra, iako su zbog političkih blokada u toj zemlji propali pregovori o znatno ambicioznijem programu finansijske podrške koji bi se realizovao pod uslovom sprovođenja reformi.
Direktor kancelarije MMF u Sarajevu Endru Džuel (Andrew Jewell) potvrdio je za banjalučke „Nezavisne novine“ da će BiH dobiti zajam uz simboličnu kamatnu stopu od 0,5 odsto. Džuel je pojasnio da je zapravo reč o delu paketa pomoći za prevladavanje krize nastale pandemijom. Ova finansijska organizacija planirala je realizaciju programa u većem broju država.
MMF bi zapravo svoje zajmove odobrio kroz specijalna prava povlačenja iz valutne korpe (SDR – Special Drawing Rights), što je mehanizam koji se koristi od 1969. godine kako bi pomogao članicama, posebno u kriznim situacijama. Do sada su one izdate u protivrednosti od približno 293 milijarde američkih dolara, piše Seebiz.
Džuel kaže da su u toku pripreme za izdavanje SDR u BiH, a plan je da se realizuju do kraja godine. „To će pomoći zemljama članicama da dođu do sredstava koje mogu potrošiti na vakcine i podršku privrednom oporavku“, kazao je Džuel.
Planirano je da BiH i MMF zaključe novi aranžman vredan 750 miliona evra koji bi bio dugoročna podrška budžetu entiteta, ali i celokupnom privrednom sektoru, ali pregovori su blokirani početkom godine, jer su vlasti Republike Srpske odbile da prihvate obvezu sprovođenja reformi koje MMF smatra nužnim.
MMF je tražio da se u BiH na državnom nivou uvede jedinstveni registar svih privatnih računa, što je vlast Republike Srpske označila kao problem. U RS smatraju da država nema pravo uvida u bankovne račune građana, odnosno da je to isključivo ovlašćenje entiteta.
Džuelu nije jasno zašto se RS protivi, jer je reč o koraku koji ima isključivi cilj sprečavanje pranja novca. Takva regulativa odavno postoji u državama članicama Europske unije.
Nakon što su odbili saradnju sa MMF, vlasti u RS su, pritisnute budžetskim deficitom, odlučile da na Londonskoj berzi prodaju vladine obveznice. Obveznice u vrednosti od 300 miliona evra puštene su u opticaj. Ove hartije od vrednosti prodate su u aprilu uz kamatnu stopu od 4,75 procenata. Zajam koji je nudio MMF imao je kamatnu stopu manju od jedan odsto. Finansijski stručnjaci upozoravaju da će samo zbog razlike u kamatama budžet entiteta tokom perioda od pet godina biti u gubitku od najmanje 75 miliona evra.