CENA EVROOBVEZNICA VEOMA POVOLJNA Potvrda uspeha ekonomskih reformi i makroekonomske stabilnosti, kaže guvernerka NBS

BankeNovacSrbijaVesti

25.11.2020 11:57 Autor: Redakcija Biznis.rs

CENA EVROOBVEZNICA VEOMA POVOLJNA Potvrda uspeha ekonomskih reformi i makroekonomske stabilnosti, kaže guvernerka NBS CENA EVROOBVEZNICA VEOMA POVOLJNA Potvrda uspeha ekonomskih reformi i makroekonomske stabilnosti, kaže guvernerka NBS
Postignuta cena finansiranja u stranoj valuti (evru) na period od deset godina (1,066 odsto) predstavlja potvrdu svega što je u Srbiji urađeno sa ciljem... CENA EVROOBVEZNICA VEOMA POVOLJNA Potvrda uspeha ekonomskih reformi i makroekonomske stabilnosti, kaže guvernerka NBS

Postignuta cena finansiranja u stranoj valuti (evru) na period od deset godina (1,066 odsto) predstavlja potvrdu svega što je u Srbiji urađeno sa ciljem pozitivne ekonomske transformacije u prethodnim godinama. Ona u potpunosti opovrgava pojedine tvrdnje, iznete nakon emisije dolarskih evroobveznica Republike Srbije, da je ovakva transakcija mogla biti realizovana ranije i u kojima se postavlja pitanje zbog čega se na refinansiranje skupog dolarskog duga čekalo do sada i zašto do sada nije urađen “hedžing“, izjavila je guverner Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković.

U pisanoj izjavi guvernerka NBS naglašava da je kreditni rejting Srbije pre osam godina bio za dva nivoa slabiji (niži) nego danas, što je ukazivalo na značajno lošiju makroekonomsku sliku domaće ekonomije koja je nasleđena, a zbog čega je i sama zaštita od valutnog rizika bila značajno skuplja.

Foto: Printscreen youtube

Tabaković ističe da su kreatori ekonomskih politika u Srbiji u periodu nakon 2012. godine odlučno, koordinisano i sistematski radili na sprovođenju ekonomskih reformi, koje su najpre dovele do uspostavljanja, a zatim i očuvanja makroekonomske stabilnosti u dužem periodu. Istovremeno je izvršeno i značajno usklađivanje regulatornog okvira sa najboljom praksom, ali i zaključivanje “ISDA” sporazuma sa finansijskim institucijama, kao pravnog osnova za realizaciju “hedžinga”, odnosno zaštite od deviznog rizika.

Unapređenje ekonomskih pokazatelja naše zemlje u periodu nakon emisije skupih dolarskih evroobveznica 2011. godine (emitovanih po stopi prinosa od 7,50 odsto i kuponskoj stopi od 7,25 odsto) uticalo je na kontinuirano povećanje cene ovih hartija na sekundarnom tržištu, što ih je činilo preskupim za realizaciju prevremenog otkupa, zbog čega se čekao optimalan trenutak kako bi se izvršio postepeni otkup ovih obveznica, a sa ciljem postizanja maksimalnih ušteda“, istakla je guverner NBS.

Tabaković je dodala da su jačanje domaće ekonomije, ali i odgovorno vođenje monetarne i fiskalne politike, doveli do potpunog oporavka poverenja međunarodnih institucija, ali i investitora u dugoročnu održivost makroekonomske stabilnosti naše zemlje, zbog čega se danas nalazimo na korak od investicionog nivoa kreditnog rejtinga, a po rezultatima na međunarodnom tržištu Srbija već spada u grupu zemalja sa tim rejtingom.

Narodna banka Srbije
Foto: Narodna banka Srbije

“Međunarodni investitori su u prethodnom periodu Srbiju već svrstali u zemlje investicionog ranga, odnosno zemlje u koje je sigurno ulagati, time što su obveznice naše zemlje na sekundarnom tržištu vrednovali u najmanju ruku identično kao obveznice zemalja sa investicionim rejtingom, a često vrednujući srpske obveznice i na višem nivou. Prethodno navedeno je još jednom potvrđeno, nakon što je Rumunija, zemlja koja već ima rejting investicionog ranga, realizovala prodaju evroobveznica u evrima ročnosti devet godina, dakle kraće ročnosti, uz višu kamatnu stopu (stopa prinosa 1,468 odsto, kuponska stopa 1,375 odsto) u odnosu na cenu finansiranja u evrima koju je Srbija postigla, emisijom, a zatim ‘hedžingom’ (putem svopa) dolarskih desetogodišnjih evroobveznica (1,066 odsto)“, rekla je guverner NBS.

Tagovi
NBS OBVEZNICE

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.