Daljinsko grejanje u Nišu u proseku poskupelo devet odsto
13.9.2024 17:16 Autor: Redakcija Biznis.rs 4
Gradsko veće u Nišu odobrilo je danas „Gradskoj toplani“ izmenu cena daljinskog grejanja i to pojeftinjenje varijabilnog dela cene sa 7,76 dinara po kilovat-satu na 7,07 dinara, kao i poskupljenje fiksnog dela cene sa 29,42 dinara po kvadratnom metru na 37,28 dinara.
Direktor „Gradska toplana“ Predrag Milačić rekao je da se za prosečan stan, u ukupnom iznosu može očekivati povećanje cene od devet odsto u odnosu na prethodnu grejnu sezonu, s obzirom da je varijabilni deo pojeftinio, a fiksni deo poskupeo, prenosi Beta.
„Stan prosečne kvadrature od 50 ili 60 kvadrata je 2023. godine trošio nešto ispod 1.100 dinara po kvadratnom metru godišnje, a ove godine se može očekivati potrošnja od 1.200 dinara po kvadratu“, rekao je Milačić na sednici Gradskog veća.
Povećani računi stići će građanima u novembru za oktobar, s tim što će visina računa najviše zavisiti od grejne sezone i od toga koliko će spoljna temperatura biti visoka.
„Razlog za pojeftinjenje varijabilnog dela je to što je 1. maja promenjena metodologija za utvrđivanje cene gasa za pravna lica i industriju, što je dovelo do pojeftinjenja gasa za nekih devet odsto“, kazao je Milačić.
Prema njegovim rečima, za poskupljenje fiksnog dela računa postoji mnogo razloga, ali su dva značajna.
„Mi smo prošle godine imali poskupljenje gasa, značajnije 1. novembra, ali je zbog primene Zakona o zaštiti potrošača ta nova cena primenjena na varijabilni deo tek 1. februara ove godine. U tom periodu je prihod toplane smanjen preko 90 miliona dinara i to se sada vraća kroz fiksni deo“, rekao je Milačić.
On je kazao da je drugi značajan razlog za poskupljenje fiksnog dela poskupljenje mazuta, tako da je u odnosu na 2022. godinu, toplana za taj energent u 2023. godini platila više od 78 miliona dinara.
Pročitajte još:
Milačić je kazao da niška toplana greje oko 31.000 domaćinstava i oko 2.000 poslovnih prostora, a ukupna grejna površina je oko 2.280.000 kvadratnih metara.
On je podsetio da je ovo 11. godina kako se u Nišu u potpunosti naplaćuje grejanje po potrošnji za razliku od Beograda i Novog Sada, gde većina korisnika daljinsko grejanje plaća paušalno po kvadratu.
VALE
13.9.2024 #1 AuthorSve poskupljuje
SHALIMAR
13.9.2024 #2 AuthorHladan tus za novembar…
Brana
15.9.2024 #3 AuthorNisam iznenadjena
Zoran
19.9.2024 #4 AuthorNe mogu da shvatim, da građanima nije jasno da je cenovnik Toplane falsifikovan kako bi se naplatilo više novca. Prodajna cena kwh je konačna sa svim dažbinama i porezom. Kako se isporučena količina kwh meri kalorimetrom obaveza svih korisnika u zgradi se dobija množenjem isporučene količine kwh pomnožene sa prodajnom cenom za kwh (sa PDV od 10%) i taj iznos je nazvan VARIJABILNI DEO i on je STVARNA obaveza korisnika. FIKSNI deo je REKET (ustvari akontaciona kupovina kwh , ali Vlast neće da prikaže obračun jer tada ne bi mogla da krade. Zato je prozvala reket FIKSNI TROŠAK: Probudite se jer ovako će te uvek plaćati reket koji ne koristi Toplana već Gradska uprava i to je skriveni drugi porez na imovinu stana koji već plaćamo po rešenju.