Digitalni sertifikati iz Srbije za nekoliko nedelja deo evropskog sistema
29.7.2021 10:32 Autor: Gordana Bulatović
Iako većina država Evropske unije bez ikakvih problema na granicama prima građane koji su državljani Srbije na osnovu digitalnog zelenog sertifikata Republike Srbije, jedan broj njih, a sa kojim naša zemlja nema bilateralni sporazum, mogu praviti problem građanima Srbije na svojim granicama. Prema najavama ministarke trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjane Matić, i ta prepreka će vrlo brzo biti prevaziđena.
“Republika Srbija je, do sada, izdala više od 700.000 digitalnih sertifikata o vakcinaciji koji su validni na graničnim prelazima. Što se tiče njihove tehničke provere koja se, u određenim zemljama Evropske unije sprovodi i putem aplikacije, radi se na usaglašavanju tehničkih standarda, kako bi se postigla puna interoperabilnost i sa tim sistemima. Očekujemo da to bude završeno u narednih nekoliko sedmica“, kaže za portal Biznis.rs ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić.
U međuvremenu, sertifikati će na granicama, dodaje ministarka Matić, biti validirani kao i do sada, učitavanjem QR koda, pomoću kamere. Većina zemalja EU prihvata isključivo tzv. digitalni zeleni sertifikat Srbije, u kome su sadržani podaci ili o vakcinaciji ili o preležanom kovidu ili da građanin ima validan PCR test, star između 48 i 72 sata, zavisno od države.
Kada budu usaglašeni svi tehnički standardi, građani Srbije koji su primili neku od vakcina čija je upotreba dozvoljena u EU ili ju je prihvatila Svetska zdravstvena organizacija, i koji su dobili digitalni zeleni sertifikat Srbije, biće deo evropskog mobilnog sistema sertifikata. Tada će i mogućnost problema, a koje su nedavno imali građani Srbije u nekim gradovima u Grčkoj, biti svedena na najmanju moguću meru, s obzirom na to da će ti sertifikati biti prihvatani kao ekvivalent evropskim sertifikatima, odnosno biće uključeni u provere kroz evropski sistem.
Evropska komisija je, odmah nakon uvođenja svog digitalnog sertifikata, započela pregovore sa svim državama koje nisu u EU o potrebnom uslađivanju tehničkih i operativnih standarda sertifikata. Jedna od prvih koja je za ovu mogućnost aplicirala je Srbija.