Počinje trka za visoku poziciju

Direktor banke UBS se povlači, kandidat za naslednika Aleksandar Ivanović

SvetVesti

13.1.2026 15:58 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Direktor banke UBS se povlači, kandidat za naslednika Aleksandar Ivanović Direktor banke UBS se povlači, kandidat za naslednika Aleksandar Ivanović
Direktor banke UBS Serđo Ermoti (Sergio Ermotti) planira da se povuče sa čela banke u aprilu 2027. godine, čime praktično počinje trka za jednu... Direktor banke UBS se povlači, kandidat za naslednika Aleksandar Ivanović

Direktor banke UBS Serđo Ermoti (Sergio Ermotti) planira da se povuče sa čela banke u aprilu 2027. godine, čime praktično počinje trka za jednu od najmoćnijih funkcija u svetskom bankarstvu.

Ermoti se vratio na čelo UBS-a 2023. godine, kada je banka, uz podršku države, preuzela posrnuli Credit Suisse. Njegov plan je da ode nakon što dovrši integraciju dve banke. On ima 65 godina i odlazi u trenutku kada UBS vodi oštru borbu sa švajcarskom vladom, koja želi da banci poveća zahteve za kapital za oko 24 milijarde dolara, spor koji je čak otvorio spekulacije da bi UBS mogao da razmotri preseljenje sedišta iz Švajcarske, prenosi SwissInfo.

Ermoti je već ranije vodio UBS devet godina do 2020, a ponovo je doveden posle sloma banke Credit Suiss. Njegov odlazak, planiran oko godišnje skupštine 2027, pokrenuće formalnu borbu za naslednika.

Kao jedan od glavnih kandidata izdvojio se Aleksandar Ivanović, šef upravljanja imovinom UBS-a, koji je u martu 2024. ušao u izvršni odbor i stekao snažnu reputaciju unutar banke. On je počeo kao pripravnik u UBS banci 1992. godine, a radio je i u bankama Credit Suisse i Morgan Stanley.

Tačan datum Ermotijevog odlaska još nije zvanično potvrđen, pa može doći do pomeranja. On je po povratku 2023. godine pristao da vodi banku tri do pet godina, sa zadatkom da integriše Credit Suisse, reši nasleđene pravne i regulatorne probleme i postavi strategiju rasta nove grupacije.

Iako je integracija uglavnom protekla glatko i cena akcija banke UBS se udvostručila tokom njegovog mandata, njegov drugi mandat je obeležen sukobom sa švajcarskom vladom oko novih kapitalnih pravila, za koja UBS tvrdi da ugrožavaju njegovu konkurentnost.

Ermoti je nagovestio da bi se u budućnosti čak mogao vratiti kao predsednik upravnog odbora banke UBS. Za 2024. godinu zaradio je 14,9 miliona švajcarskih franaka, što ga je učinilo najplaćenijim bankarskim direktorom u Evropi.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.