Dve kineske kompanije na srpskim rudama ostvarile dobit u 2024. od skoro milijardu evra
29.4.2025 12:03 Autor: Redakcija Biznis.rs 2



Kineske kompanije Zijin Copper i Zijin Mining su prošle godine ostvarile neto dobit od skoro milijardu evra. Dobit Zijin Mininga iznosila je oko 715 miliona evra, a Zijin Coppera oko 252 miliona evra.
Koliko je njihova zarada impozantna najbolje pokazuje podatak da je sledeća velika kompanija iz ovog sektora, Rudnik Lece, imala dobit od oko 14 miliona evra u 2024. godini, piše Danas.
Iako i Srbija i njeni građani imaju dobit od ove dve kineske investicije kroz razvoj tehnologije, zapošljavanje radnika, plaćanja poreza, doprinosa, rudne rente, nije nepoznato da, ipak, dobar deo dobiti od te eksploatacije odlazi van njenih granica.
Prema finansijskom izveštaju kompanije Zijin Mining za 2024. godinu čak 45 milijardi dinara planirano je za isplatu privremene dividende.
Oko 23 milijarde dinara isplaćeno je prošle godine za privremenu dividendu matičnoj kompaniji Čukaru Peki BV koja je registrovana u Holandiji, dok je ostatak od oko 22 milijarde dinara knjižen kao kratkoročna obaveza.
Iako je Zijin Mining relativno mlada kompanija, koja je zvanično otvorena 22. oktobra 2021. godine, za ovo kratko vreme postala je jedna od najuspešnijih kompanija u Srbiji i kompanija sa najvećim izvozom.
Prema podacima iz Agencije za privredne registre (APR), dobit Zijin Mininga u 2024. godini iznosila je oko 83 milijarde dinara (oko 715 miliona evra), a 2023. godine oko 82 milijarde dinara, prenela je Beta. Kompanija je 2024. ostvarila poslovni prihod od oko 180 milijardi dinara, dok je u 2023. iznosio 131 milijardu dinara.
U izveštaju piše da je Zijin Mining ostvario prihode od prodaje samo na inostranom tržištu, tako da ova kompanija ne prodaje zlato Narodnoj banci Srbije (NBS).
Kompanija je imala nešto više poslovne rashode koji su u 2024. godini iznosili oko 60 milijardi dinara, a u 2023. godini 50 milijardi dinara.
Skočili su troškovi nabavke materijala, goriva i energije, zatim troškovi za isplatu zarada zaposlenima, troškovi amortizacije, ali i proizvodnih usluga.
Kompanija je u finansijskom izveštaju navela da je prošle godine potrošila novac za nabavku novih softvera, ali i mašina za iskopavanje rude u Gornja Zona 2, za koju je Zijin Mining 2024. aktivirao eksploataciono pravo.

Takođe, kompanija je uložila novac u nova geološka i geofizička istraživanja, s obzirom na to da je pronašla novoveliko nalazište zlata i bakra pod nazivom Malka Golaja.
To ležište bakra i zlata nalazi se na sedam kilometara jugoistočno od rudnika Čukaru Peki, a sadrži približno 2,81 miliona tona bakra sa prosečnim sadržajem od 1,87 odsto i 92 tone zlata sa prosečnim sadržajem od 0,61 g/t, prenela je eKapija.
Zbog istraživanja i širenja rudnika, u izveštaju se navodi da je Zijin Mining kupio više zemljišta nego 2023. godine.
Koliko ova kompanija postaje dominanta na srpskom tržištu pokazuje podatak ne samo da je otkrila novo ležište zlata, već i to da je uložila pet miliona dolara u projekat istraživanja zlata i bakra na planini Rogozna kod Novog Pazara gde istražuje australijska kompanija Strickland metals.
Zijin Mining nedavno je postao i vlasnik beogradskog hotela Falkensteiner.
U finansijskom izveštaju navodi se i da je Zijin Mining uplatio državi Srbiji naknadu za eksploataciju mineralnih rudnih resursa i rezervi u iznosu od oko osam milijardi dinara, što je više u odnosu na 2023. godinu kada je ta naknada koštala kompaniju oko šest milijardi dinara.
Prema podacima iz finansijskih izveštaja Zijin Copper je ostvario prošle godine dobit oko 29,5 milijardi dinara, odnosno oko 252 miliona evra.
Poslovni prihodi ove kompanije povećani su sa 119 milijardi dinara u 2023. godini na 207 milijardi dinara u 2024. godini.
Zijin Copperr prodao je svoju robu u iznosu od oko 45 milijadi dinara na domaćem tržištu.
Poslovni rashodi Zijin Coppera su se povećali i to sa 99 milijardi dinara u 2023. na 158,7 milijardi dinara prošle godine.
U troškovima prednjače troškovi materijala, goriva i energije koji su skočili sa 58,9 milijardi dinara na čak 108 milijardi dinara.
Pročitajte još:
Porasli su i troškovi za zarade zaposlenima, kao i troškovi amortizacije i proizvodnih usluga.
Između ostalog, porasli su i nematerijalni troškovi sa oko 6,8 milijardi dinara na 10,3 milijarde dinara.
U izveštaju kompanije navodi se da nematerijalna imovina obuhvata izradu prostornog plana posebne namene Borsko-Majdanpečkog basena, rudarsko-geološka istraživanja novih i proširenje postojećih eksploatacionih ležišta, geomehanička i geotehnološka istraživanja.
U nematerijalna ulaganja u pripremi spadaju takse, dozvole, izdavanje mišljenja, odobrenja za priključek na elektromrežu, projekto-tehničku dokumentaciju za izgradnju novih i proširenje postojećih objekata (kop Cerovo, nova flotacija u Velikom Krivelju, nova flotacija u ogranku RBM, Topionica), što znači da i ovaj rudnik ima nameru da se širi.
Zijin Copper platio je državi prošle godine naknadu za korišćenje mineralnih sirovina, zatim naknadu za korišćenje vodnog dobra, odvodnjavanje i ispuštenu vodu u iznosu od 718.000 dinara.
Isplatio je i naknadu za zaštitu i unapređenje životne sredine i naknadu za zagađivanje životne sredine u iznosu od 307.000 dinara. Zijin Copper isplatio je i Privrednoj komori Srbije članarinu i iznosu od oko 10,6 miliona dinara.
PAVLE-2005
29.4.2025 #1 AuthorDokle god zarađuju na nama braca smo
darmar
29.4.2025 #2 AuthorSve nase bogatstvo oni ce da unovce