BLAGI PAD NEMAČKE INDUSTRIJSKE PROIZVODNJE U AVGUSTU Korona kriza snažno uticala i na najveću evropsku ekonomiju
7.10.2020 14:58 Autor: Julijana Vincan
Nemačka industrijska proizvodnja blago je pala u avgustu, nakon tri meseca rasta, signalizirajući slabljenje oporavka najveće evropske ekonomije od šoka koji je prouzrokovala epidemija korona virusa.
Industrijska proizvodnja pala je u avgustu 0,2 odsto u odnosu na jul, kada je prema revidiranim podacima porasla 1,4 procenta, pokazali su podaci koje je u sredu objavio Savezni zavod za statistiku Destatis.
Fabrike su proizvele manje kapitalnih dobara i robe široke potrošnje, a posebno je snažno pala proizvodnja u automobilskom sektoru.
S druge strane, bio je snažan skok proizvodnje intermedijarnih dobara, za 3,3 odsto, a porasla je i proizvodnja energije, za 6,7 procenata.
Proizvodnja je dostigla 90 odsto pretpandemijskog nivoa, ustanovilo je nemačko Ministarstvo ekonomije.
„Posle ublažavanja strogih mera zatvaranja u aprilu, od maja pratimo vidljiv trend oporavka, iako je u avgustu proizvodnja ponovo blago pala“, ističu u Ministarstvu.
Pozivajući se na poboljšano raspoloženje poslovnih rukovodioca, veću potražnju za industrijskim dobrima i smanjeni broj radnika sa subvencionisanim platama, očekuju nastavak pozitivnog trenda tokom narednih meseci.
Izveštaj Destatisa pokazao je snažan rast novih narudžbina u industriji u avgustu. Odnosno, za 4,5 procenata u odnosu na jul, pre svega zahvaljujući skoku potražnje u evrozoni od 14,6 odsto.
Nemačka ekonomija je u drugom tromesečju pala rekordnih 9,7 procenata, jer su potrošnja u domaćinstvima, ulaganja kompanija i trgovina, pali u jeku pandemije.
Vlada Nemačke procenjuje da će u celoj godini aktivnosti pasti za kalendarski prilagođenih 6,1 odsto, dok bi u 2021. godini trebalo da se povećaju za 4,4 procenata. To znači da će pretpandemijski nivo dostići tek 2022. godine.
Berlin je uveo niz do sada nezabeleženih mera podrške i podsticaja. One uključuju neograničenu pomoć za likvidnost kompanijama i opširan program očuvanja radnih mesta, kao i gotovinske naknade za decu i privremeno sniženje stope poreza na dodanu vrednost, kako bi se ojačala domaća potražnja, podseća Reuters, a prenosi Seebiz.