Postoji nada o pozitivnom razrešenju trgovinskog spora sa SAD

Ekonomisti očekuju snažan privredni rast u Nemačkoj 2026. godine

EUU fokusu

13.6.2025 09:17 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Ekonomisti očekuju snažan privredni rast u Nemačkoj 2026. godine Ekonomisti očekuju snažan privredni rast u Nemačkoj 2026. godine
Nemačka privreda će sledeće godine izaći iz trogodišnje krize, prema istraživanju instituta IFO. Ekonomski su korigovali svoje prognoze naviše. BDP može da poraste za... Ekonomisti očekuju snažan privredni rast u Nemačkoj 2026. godine

Nemačka privreda će sledeće godine izaći iz trogodišnje krize, prema istraživanju instituta IFO. Ekonomski su korigovali svoje prognoze naviše.

BDP može da poraste za 1,5 odsto, što je skoro dvostruko više od 0,8 odsto, kako se u početku predviđalo, piše DPA.

Timo Volmershojzer (Timo Wollmershäuser) i njegovi saradnici u IFO institutu su, takođe, neznatno popravili prognozu za ovu godinu sa 0,2 na 0,3 odsto.

„Kriza nemačke privrede dostigla je svoj vrhunac tokom zimskog polugodišta“, rekao je Volmershojzer.

Jedan od razloga za očekivani porast je finansijski paket nove vlade. Istraživači procenjuju ekonomski efekat najavljenih investicija, smanjenja poreza i rasta potrošnje na deset milijardi evra ove godine, a na 57 milijardi evra 2026.

Međutim, prognoza se u velikoj meri oslanja na pretpostavku da će se trgovinski sukob koji je pokrenula američka vlada sa Evropskom unijom završiti dobro.

„Rastući optimizam verovatno dolazi i iz nade da će sa novom koalicijom (na vlasti u Nemačkoj) prestati stagnacija i da će doći do dogovora u trgovinskom sporu sa SAD“, rekao je Volmershojzer o očekivanjima nemačkih preduzeća.

Već u prvom kvartalu ove godine, privredna aktivnost je porasla za 0,4 odsto, pretežno zbog izvoza u SAD koji je u planu, ali i zbog veće privatne potrošnje i rasta investicija. Ipak, ekonomisti još vide rizik u američkoj trgovinskoj politici.

IFO ne očekuje ponovni rast inflacije. Prema prognozama, inflacija ove godine treba da bude 2,1 odsto, a sledeće dva odsto.

I Institut za svetsku ekonomiju u Kilu (IfW) ispravio je svoju prognozu za narednu godinu na 1,6 odsto.

Privatna potrošnja se „nakon dvogodišnjeg sušnog perioda ponovo značajno povećava, a i investicije preduzeća postepeno se vraćaju u plus“, rekao je šef konjunkturnih istraživanja IfW-a Štefan Kots (Stefan Kooths).

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.