podsticanje ravnomernog razvoja država Evropske unije

Hrvatska i Grčka najveći korisnici kohezionih i poljoprivrednih fondova EU

EUU fokusu

15.8.2024 18:01 Autor: Redakcija Biznis.rs 2

Hrvatska i Grčka najveći korisnici kohezionih i poljoprivrednih fondova EU Hrvatska i Grčka najveći korisnici kohezionih i poljoprivrednih fondova EU
Hrvatska i Grčka bile su 2023. godine najveći korisnici sredstava iz fondova za sprovođenje kohezione i zajedničke poljoprivredne politike Evropske unije. Hrvatska je bila... Hrvatska i Grčka najveći korisnici kohezionih i poljoprivrednih fondova EU

Hrvatska i Grčka bile su 2023. godine najveći korisnici sredstava iz fondova za sprovođenje kohezione i zajedničke poljoprivredne politike Evropske unije.

Hrvatska je bila najveći neto primalac novca iz kohezionog fonda i suma je iznosila 2,45 odsto njenog Bruto nacionalnog dohotka (BND). Slede Slovačka sa 2,06 odsto, Mađarska sa 1,77 odsto, Letonija sa 1,76 odsto i Bugarska sa 1,39 odsto njenog BND, prenosi Beta.

Cilj Kohezionog fonda je podsticanje ravnomernog razvoja država Evropske unije, i u taj fond kao izraz solidarnosti sa manje razvijenim državama i regionima, srazmerno ekonomskoj snazi uplaćuju sve članice EU.

Prošla godina je bila druga uzastopna u kojoj su se smanjili izdaci EU za politiku kohezije, ali se to, prema tumačenju Instituta nemačke privrede (IW), može objasniti činjenicom da se to redovno događa sa početkom novog višegodišnjeg budžeta EU, jer polako prestaju isplate iz prethodnog budžeta.

Najveći korisnik fondova EU za poljoprivredu, koji su instrumenti Zajedničke poljoprivredne politike (CAP), bila je Grčka. Iznos koji je povukla na osnovu zajedničke poljoprivredne i politike ruralnog razvoja Unije iznosio je 1,05 odsto njenog BND.

Posle nje, srazmerno sa BND najveći korisnici bili su Bugarska, Litvanija, Letonija i Mađarska.

EU Zajedničku poljoprivrednu politiku sprovodi pomoću Fonda za garancije u poljoprivredi i Evropskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj.

Grčka je ujedno, sa 1,31 odsto BND, primila i srazmerno najviše novca iz fonda Sledeća generacija EU (NextGenerationEU), a slede Portugal i Hrvatska sa po 1,2 odsto.

Zahvaljujući najvažnijem elementu vanbudžetskog plana Sledeća generacija EU, Mehanizmu za oporavak i otpornost, države članice mogu da dobiju od EU bespovratne kredite za sprovođenje reformi, za investicije, rešavanje ekonomskih i energetskih problema.

  • Manja

    15.8.2024 #1 Author

    …podsticanje… ali i mnogo govori o tome u kom su stanju Grcka i Hrvatska

    Odgovori

    • Milan

      16.8.2024 #2 Author

      A mi pucamo kako stojimo.. Obratite paznju malo na dobar deo naroda na ulici, izgledaju umorno a na sebi nose odecu staru i po 20-30 godina.

      Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.