Udeo sive ekonomije oko 10 odsto BDP

Najmanje 3,3 miliona Nemaca radilo na crno, najviše neprijavljenih među mladima

EUU fokusu

9.1.2025 16:43 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Najmanje 3,3 miliona Nemaca radilo na crno, najviše neprijavljenih među mladima Najmanje 3,3 miliona Nemaca radilo na crno, najviše neprijavljenih među mladima
Studija Nemačkog ekonomskog instituta (IW) pokazala je da je oko pet procenata Nemaca radilo na crno u poslednjih dvanaest meseci, a među njima je... Najmanje 3,3 miliona Nemaca radilo na crno, najviše neprijavljenih među mladima

Studija Nemačkog ekonomskog instituta (IW) pokazala je da je oko pet procenata Nemaca radilo na crno u poslednjih dvanaest meseci, a među njima je najviše mladih.

Da bi se suzbio ilegalni rad, političari moraju smanjiti poreska i druga opterećenja, poruka je autora istraživanja.

„Kada majstor ponudi da uradi posao bez izdavanja računa, to je jeftinije za kupca, a njemu na kraju ostane više novca u rukama“, naveo je autor studije i bihejvioralni ekonomista u IW Dominik Enste, uz opasku da na taj način prekršioci štede ali država gubi novac

U okviru istraživanja, anketirano je oko 2.600 građana nemačkih građana starijih od 18 godina, a pokazalo se da je 7,5 odsto muškaraca radilo na crno tokom prethodnih 12 meseci, dok je među ženama neprijavljeni rad daleko ređi, i da je među njima 3,5 odsto onih koje su ostvarile primanja od rada bez „znanja“ Poreske uprave.

Velike su i razlike po starosnim grupama: jedanaest procenata mladih ljudi, od 18 do 34 godine, radilo je na crno, dok se u drugim starosnim grupama taj udeo kreće od tri do pet procenata.

Nemački institut IW u saopštenju povodom studije podseća da je tek u novembru prošle godine savezna vlada objavila nacrt zakona za modernizaciju i digitalizaciju borbe protiv ilegalnog rada, kako bi ojačala borbu protiv tog aspekta sive ekonomije.

Procenjuje se, inače, da je u odnosu na BDP Nemačke, siva ekonomija imala udeo od oko oko deset odsto između 2014. i 2024. godine.

„Novi zakoni, propisi i kontrole neće smanjiti rad na crno“, ocenio je tim povodom autor studije Enste i poručio da država mora da se bori sa uzrocima.

„Nelegalan rad je toliko primamljiv jer je zaposlenima neto prihod od rada suviše mali u odnosu na bruto zaradu, pa to postaje motivacija za rad na crno“, objašnjava Enste.

Anketa je, inače, sprovedena od 26. aprila do 8. maja 2024. godine, a učesnici su anketirani online uz reprezentativnu kvotu u pogledu prihoda, mesta prebivališta i pola odnosno starosti, istakao je IW u saopštenju.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.