Projektuje se "jedva primetan" rast BDP od 0,4 odsto u 2025. godini

Nemačka prolazi kroz najdužu stagnaciju u posleratnoj istoriji zbog lošeg poslovnog ambijenta

EU

15.1.2025 12:27 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Nemačka prolazi kroz najdužu stagnaciju u posleratnoj istoriji zbog lošeg poslovnog ambijenta Nemačka prolazi kroz najdužu stagnaciju u posleratnoj istoriji zbog lošeg poslovnog ambijenta
Nemačka ekonomija teško da će se ove godine osloboditi stagnacije ako se problemi sa izmeštanjem proizvodnje na druge lokacije u svetu ne reše uskoro,... Nemačka prolazi kroz najdužu stagnaciju u posleratnoj istoriji zbog lošeg poslovnog ambijenta

Nemačka ekonomija teško da će se ove godine osloboditi stagnacije ako se problemi sa izmeštanjem proizvodnje na druge lokacije u svetu ne reše uskoro, i to kroz reforme ekonomske politike, ocenio je minhenski institut IFO, koji za ovu godinu Nemačkoj prognozira jedva primetan rast od 0,4 odsto BDP.

„Nemačka prolazi kroz ubedljivo najdužu fazu stagnacije u posleratnoj istoriji. Takođe, značajno zaostaje na međunarodnom planu“,izjavio je Timo Volmeršojzer (Wollmershäuser) , šef prognoza u institutu IFO.

Ako se ne preduzmu protivmere, istraživači IFO strahuju da će proizvodne kompanije nastaviti da premeštaju proizvodnju i investicije u inostranstvo, saopštio je taj institut.

Rast produktivnosti takođe bi ostao slab, jer bi dodata vrednost i zaposlenost u visoko produktivnim industrijama bile zamenjene dodatom vrednošću u uslužnim sektorima sa niskim rastom produktivnosti.

„Međutim, ako se brzo i pouzdano uspostavi pravi kurs ekonomske politike, ulaganje i rad u Nemačkoj ponovo bi postali isplativi, čime bi se omogućilo ostvarivanje rasta od dobrih jedan odsto. Strukturne promene ne bi samo dovele do nestanka starih proizvodnih tehnologija, već i do stvaranja novih u proizvodnom sektoru“, poručili su istraživači IFO.

U 2024. godini realni bruto domaći proizvod bio je tek nešto viši nego 2019. godine, pre izbijanja pandemije kovida-19. To znači da nemačka ekonomija stagnira već pet godina, navode u analizi.

Digitalizacija, dekarbonizacija, demografija i deglobalizacija idu ruku pod ruku sa strukturnim promenama u nemačkoj ekonomiji, koje su primetno ubrzane krizama poslednjih godina. U međunarodnom poređenju, Nemačka je posebno pogođena ovim promenama.

„U poređenju sa drugim lokacijama širom sveta, opterećenje porezima, birokratijom i troškovima energije za kompanije je visoko, obnova digitalne, energetske i transportne infrastrukture napreduje sporije, a nedostatak kvalifikovane radne snage je izraženiji“, upozorio je Volmeršojzer.

Zbog toga je, prema njegovim rečima, proizvodnja postala primetno manje konkurentna, a izvoz nemačke robe se sve više odvaja od globalnog ekonomskog razvoja, dok se odluke o investiranju donose na štetu Nemačke kao proizvodne lokacije.

„Pored toga, Kina je posebno napredovala u proizvodnji važnih tehnologija, posebno u automobilskoj i mašinskoj industriji, i razvila se od ‘svetske radionice’ u ozbiljnog konkurenta. Kao rezultat toga, nemačke kompanije gube udeo na globalnom tržištu za proizvode u kojima su decenijama bile lideri“, zaključio je šef prognoza instituta IFO.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.