Vanredni samit EU u Belgiji

Rasprava o politici “Kupuj evropsko”

EU

12.2.2026 15:29 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Rasprava o politici “Kupuj evropsko” Rasprava o politici “Kupuj evropsko”
Lideri Evropske unije okupili su se na samitu u Belgiji kako bi razgovarali o tome kako da EU povrati ekonomsku konkurentnost u sve nestabilnijoj... Rasprava o politici “Kupuj evropsko”

Lideri Evropske unije okupili su se na samitu u Belgiji kako bi razgovarali o tome kako da EU povrati ekonomsku konkurentnost u sve nestabilnijoj globalnoj ekonomiji, ali se očekuje da će se razići u stavovima oko toga da li je politika „Kupuj evropsko” pravo rešenje za slabljenje evropske privrede.

Na sastanku u dvorcu u istočnoj Belgiji, lideri 27 država članica razmatraju načine da se EU uspešnije nosi sa konkurencijom Sjedinjenih Američkih Država i Kine, u trenutku rastućih ekonomskih rizika i političkih potresa. Predsednik Evropskog saveta Antonio Košta naglasio je da je jačanje privrednog rasta ključno za prosperitet, nova radna mesta i očuvanje evropskog socijalnog modela.

Pitanje pada konkurentnosti EU postalo je posebno urgentno nakon gubitka ruskog gasa 2022. godine, američkih trgovinskih ratova i kineske politike masovnih državnih subvencija. U tom kontekstu ponovo se razmatra ideja davanja prednosti evropskim kompanijama u strateškim sektorima, poput čiste tehnologije, kroz obavezu da se u javnim nabavkama favorizuju proizvodi proizvedeni u EU.

Francuska snažno podržava ovu politiku. Tamošnji predsednik Emanuel Makron (Emmanuel Macron) smatra da bi „Kupuj evropsko” trebalo primenjivati u sektorima kao što su čista energija, hemijska industrija, čelik, automobilska industrija i odbrana, upozoravajući da će Evropa u suprotnom izgubiti bitku sa, kako kaže, nelojalnom globalnom konkurencijom.

Evropska komisija uskoro planira da predstavi Industrijski akceleratorski zakon sa ciljevima za evropski sadržaj u strateškim proizvodima.

Nasuprot tome, severne i liberalno orijentisane zemlje, poput Švedske, Irske, Holandije i baltičkih država, upozoravaju da bi takav pristup mogao da dovede do protekcionizma, dodatne regulative i udaljavanja investitora. Nemački kancelar Fridrih Merc (Friedrich Merz) i italijanska premijerka Đorđa Meloni (Giorgia Meloni) više naglašavaju potrebu za deregulacijom i trgovinskim sporazumima, a Berlin se razilazi s Parizom i oko sporazuma EU–Merkosur, koji Nemačka podržava, a Francuska odbacuje.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen (Ursula von der Leyen) zauzela je oprezan stav, ocenivši da evropska preferencija može biti korisna u strateškim sektorima, ali da je granica između zaštite i kršenja međunarodnih obaveza vrlo tanka.

Pored rasprave o „Kupuj evropsko”, lideri će razgovarati i o smanjenju birokratije, fragmentisanim tržištima kapitala i preprekama unutar jedinstvenog tržišta, dok će bivši italijanski premijeri Mario Dragi (Mario Draghi) i Enriko Leta (Enrico Letta) upozoriti da Evropa rizikuje marginalizaciju ako ne ubrza donošenje zajedničkih odluka i dublju integraciju.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.