Direktorka MMF-a najavila smanjenje ekonomskih prognoza

Georgijeva: Trampove tarife stvaraju nesigurnost, ali ne prete neposrednom recesijom

SvetVesti

1.4.2025 12:07 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Georgijeva: Trampove tarife stvaraju nesigurnost, ali ne prete neposrednom recesijom Georgijeva: Trampove tarife stvaraju nesigurnost, ali ne prete neposrednom recesijom
Generalna direktorka Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Kristalina Georgieva izjavila je u ponedeljak da potezi predsednika SAD Donalda Trampa (Donald Trump) u vezi sa uvođenjem... Georgijeva: Trampove tarife stvaraju nesigurnost, ali ne prete neposrednom recesijom

Generalna direktorka Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Kristalina Georgieva izjavila je u ponedeljak da potezi predsednika SAD Donalda Trampa (Donald Trump) u vezi sa uvođenjem širokih tarifa stvaraju veliku nesigurnost i potkopavaju poverenje investitora, ali da ne očekuje da će to u kratkom roku dovesti do recesije.

U prvom velikom intervjuu od povratka Trampa u Belu kuću, Georgieva je istakla da globalna ekonomija i dalje pokazuje slab rast nakon posledica pandemije korona virusa, ali je upozorila da ne treba preterano alarmirati javnost, prenosi Reuters.

MMF će verovatno blago smanjiti svoje ekonomske prognoze u narednom izveštaju o globalnim ekonomskim izgledima, koji će biti objavljen za tri nedelje, ali „ne vidimo recesiju na horizontu“, rekla je Georgieva. Prema njenim rečima, MMF za sada ne vidi „dramatičan uticaj“ tarifa koje je Trampova administracija uvela ili najavila.

Ona je navela da visokofrekventni pokazatelji jasno ukazuju na slabljenje poverenja potrošača i investitora, što se kasnije odražava na privredni rast.  MMF je u januaru povećao svoju prognozu globalnog rasta za 2025. godinu na 3,3 odsto sa prethodnih 3,2 odsto, pri čemu je rast američke ekonomije podignut na 2,7 procenata. Međutim, Georgieva sada očekuje blagu korekciju naniže u aprilu.

Iako trenutni efekti Trampovih tarifa nisu veliki, Georgieva upozorava da su mnoge zemlje iscrpile svoje fiskalne i monetarne kapacitete tokom pandemije, što znači da sada imaju visok nivo duga i manje mogućnosti da odgovore na nove šokove. Ako bi se usporio ili preokrenuo trenutni proces smanjenja inflacije, to bi moglo usporiti pad kamatnih stopa i otežati državama refinansiranje duga.

Trgovinske mere bi mogle donekle usporiti rast američke ekonomije, ali opšti izgledi SAD i dalje ostaju „prihvatljivi“, rekla je Georgieva. S druge strane, Evropa bi mogla blago poboljšati svoju prognozu zbog povećanja budžeta za odbranu i ukidanja nemačke politike ograničenja javnog duga, što je nazvala „samonanesenom povredom“. Što se tiče Kine, Georgieva je istakla da bi trebalo da više fokusira svoju ekonomsku politiku na podsticanje domaće potrošnje.

Uprkos porastu protekcionističkih mera širom sveta, globalna trgovina i dalje raste, a trgovina uslugama beleži veći rast od trgovine robom. Male i srednje ekonomije sve više sarađuju među sobom i sprovode strukturne reforme kako bi povećale sopstvenu otpornost, što Georgieva vidi kao „pozitivan sporedni efekat“ globalnih trgovinskih preokreta.

Upitana o američkoj posvećenosti MMF-u nakon što je Trampova administracija smanjila angažman u drugim međunarodnim organizacijama, poput Svetske zdravstvene organizacije, Georgieva je rekla da su SAD najveća svetska ekonomija i daleko najveći akcionar MMF-a sa udelom od 17,4 odsto. Ona je istakla daje imala „veoma konstruktivan“ početni sastanak sa američkim ministrom finansija Skotom Besentom (Scott Bessent).

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.