ugroženi rezultati kompanija Shein i Temu

I japanska vlada razmatra ukidanje de minimis pravila za pakete iz inostranstva

SvetVesti

20.5.2025 09:54 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

I japanska vlada razmatra ukidanje de minimis pravila za pakete iz inostranstva I japanska vlada razmatra ukidanje de minimis pravila za pakete iz inostranstva
Japanska vlada razmišlja o reviziji poreskih izuzeća za male pakete, uključujući one koje se šalju iz Kine, čime se pridružila nizu zemalja koje pojačavaju... I japanska vlada razmatra ukidanje de minimis pravila za pakete iz inostranstva

Japanska vlada razmišlja o reviziji poreskih izuzeća za male pakete, uključujući one koje se šalju iz Kine, čime se pridružila nizu zemalja koje pojačavaju kontrolu nad bescarinskim kanalom koji koriste kompanije Shein i Temu.

Grupa vladinih poreskih stručnjaka prošle nedelje je razgovarala o problemima u vezi sa postojećim poreskim izuzećima za male pakete koji se šalju u Japan, piše Bloomberg. Razmotrili su zabrinutost zbog eventualnog narušavanja fer konkurencije i korišćenja kanala koji mogu predstavljati ulaz za drogu i falsifikovanu robu u zemlju.

Mali paketi sa proizvodima kupljenim od Sheina ili Temua mogli bi ubuduće u Japanu da podležu porezu na promet, koji uglavnom iznosi 10 odsto. Paketi koji vrede manje od 69 dolara trenutno su uglavnom izuzeti od ovog plaćanja.

„Još ništa nije odlučeno o preispitivanju poreskog izuzeća“, rekao je japanski ministar finansija Katsunobu Kato. „Ali nastavićemo da posmatramo kako je slična problematika rešan u inostranstvu.”

Preispitavnje zvaničnog Japana najnovija je eskalacija u globalnoj kontroli carinske “rupe” na koju su se Shein i Temu godinama oslanjali kako bi prodavali jeftinu robu potrošačima širom sveta.

Potez američkog predsednika Donalda Trampa (Donald Trump) da u SAD ukine takozvano „de minimis“ oslobađanje od poreza za male pakete iz Kine ranije ovog meseca inspirisao je druge vlade da razmotre slična poreska oslobođenja.

Evropska unija je ranije predložila ukidanje oslobađanja od carine za pakete ispod 150 evra u periodu od 2027. do 2028. Nakon toga je usledila revizija koju je objavila britanska ministarka finansija Rejčel Rivs (Rachel Revees) o de minimis pravilima unutar Velike Britanije. Francuska je takođe predložila svoju verziju naknada.

Uklanjanje de minimisa u SAD već je primoralo Shein i Temu da naplaćuju više cene za neke od svojih proizvoda ili zatraže od američkih potrošača da plate uvozne dažbine koje mogu biti veće od cene robe koju su kupili. Američke mere su takođe izazvale bojazan da bi jeftinija kineska roba mogla preplaviti druga tržišta.

Ukidanje poreskog oslobođenja takođe bi moglo da koristi javnim finansijama Japana. Broj malih paketa koji se otpremaju u zemlju porastao je oko pet puta u poslednjih pet godina, prema Ministarstvu finansija, što je delimično podstaknuto bumom prekogranične elektronske trgovine iz ere pandemije.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.