Jedinstvena šema testiranja i međusobno priznavanje sertifikata nada za turizam
14.3.2021 11:04 Autor: Vladimir Jokanović
Oživljavanje putovanja i turizma podjednako je važno za privredu, kao i za simboliku slobode kretanja u Evropskoj uniji, jer je to jedna od osnovnih njenih tekovina. Pandemija je međutim drastično umanjila ili praktično prekinula tradicionalna turistička putovanja, ali je vakcinacija probudila nadu da letnja sezona 2021. neće propasti.
Za obnavljanje turizma i putovanja neophodno je uspostavljanje jedinstvene evropske šeme testiranja koje nije skupo, kao i ukidanje različitih nacionalnih sertifikata i pravila. Koordinaciono telo EU, Odbor za zdravstvenu bezbednost preporučio je standardizovani skup podataka i međusobno priznavanje rezultata antigenskih testova.
Evropska komisija je još u julu prošle godine saopštila da čini sve što je u njenoj moći da osigura ljudima da se sastaju sa prijateljima i porodicom i da obezbedi slobodno kretanje građana, uz puno poštovanje mera zdravlja i bezbednosti.
A Evropska komisija za putovanja (ETC), čije sedište je takođe u Briselu, ali nije deo institucija EU, objavila je ranije ovog meseca publikaciju “Implementacija održivog turizma: okvir i priručnik“. Izdanje predstavlja putokaz za evropske destinacije o koracima koje treba preduzeti na putu ka održivoj transformaciji.
Stvaranjem radne grupe, ETC je istakla cilj povratka slobode kretanja i dala preporuke za ponovno otvaranje turizma u u Evropi. Ovaj svojevrsni manifest ili mapu puta evropskog turizma prihvatilo je više od 60 turističkih organizacija, a preporuke su podeljene sa vladama država članica EU.
“Cilj nam je da se Evropa vrati na svoje mesto vodeće turističke destinacije na svetu, i sigurne. Kako programi vakcinacije EU napreduju i štite najugroženije građane, moramo se zajednički pripremiti za ponovno pokretanje putovanja. Jednostavno nema vremena za gubljenje. Naše preporuke detaljno opisuju zajednički put ka obnavljanju putovanja i turizma i slobode kretanja u ime evropskih građana“, navedeno je u manifestu.
Države članice EU dobile su preporuke da se dogovore o jedinstvenoj šemi testiranja po razumnoj ceni, odgovarajući kapacitet i priznavanje testova između država članica. Takođe, odmah je potrebno odobrenje za upotrebu antigena i brzih testova u turističke svrhe. Koordinacijom nacionalnih inicijativa EU trebalo bi odmah izbeći zahtevanje različitih sertifikata za testiranje, vakcinaciju i anti tela, stvaranjem zajedničkog evropskog sistema.
To bi, prema ECT, omogućilo brzu digitalnu proveru testova putnika i statusa vakcinacije, koja ne bi trebalo da bude obavezna. Vakcinisanim putnicima ne bi trebalo zabraniti ulazak u drugu zemlju, niti od njih tražiti testiranje i boravak u karantinu, jer naučna saznanja pokazuju da vakcinisane osobe imaju manje šanse za širenje virusa.
Prema podacima ECB raspoloženje Evropljana prema turističkim putovanjima raste, tako da 54 odsto njih planira domaće ili inter-evropske odmore na proleće i leto. Oko 65 odsto želi da putuje radi odmora, dok 54 odsto planira da na odmor putuje avionom. Najpopularnije destinacije među ispitanicima su Španija, Francuska, Italija, Grčka i Nemačka. Istovremeno, britanske turističke agencije navode da je broj rezervacija za putovanja u inostranstvo porastao u februaru za 500 procenata.