Kina se povlači iz investicija u američke privatne fondove
InvesticijePoslovanjeSvetVesti
22.4.2025 17:04 Autor: Redakcija Biznis.rs 0



Kineski državni fondovi prekidaju nova ulaganja u američki privatni kapital, javlja Financial Times, u poslednjoj salvi protiv trgovinskog rata predsednika Donalda Trampa (Trump). Državni fondovi su se poslednjih nedelja povlačili od ulaganja u fondove privatnih kapitalnih firmi sa sedištem u Sjedinjenim Američkim Državama, prema rečima sedam rukovodilaca privatnog kapitala koji su upoznati sa ovim pitanjem.
Ovi potezi su odgovor na pritisak kineske vlade na državne fondove. Promena u pristupu prema SAD dolazi pošto je obznanjeno da Kina snosi najveći teret američkih tarifa objavljenih u protekle tri nedelje koje prete da značajno smanje trgovinu između dve najveće svetske ekonomije. Tramp je uveo nove carine do 145 odsto na kineski izvoz, a Peking je uzvratio carinama od 125 odsto.
Mnogi rukovodioci rekli su da su kineski investitori promenili svoj pristup američkom privatnom kapitalu otkako je počeo trgovinski rat. China Investment Corporation (CIC) je među državnim fondovima koji se povlače. I drugi kineski fondovi su se povukli. Poslednjih decenija, kineski državni fondovi su ulili milijarde dolara u mnoge najveće američke grupe privatnog kapitala, uključujući Blackstone, TPG i Carlyle Group.

Već je došlo do usporavanja investicija CIC-a u privatni kapital u SAD poslednjih godina, prema rečima rukovodilaca industrije. Kineska grupa je uspostavila investiciona partnerstva preko kojih raspoređuje gotovinu u zemljama poput Velike Britanije, Saudijske Arabije, Francuske, Japana i Italije, dok nastoji da diverzifikuje svoj portfolio investicija.
Drugi investitori koji su istorijski bili veliki podržavaoci američkog privatnog kapitala, uključujući penzione fondove u Kanadi i Evropi, takođe preispituju svoje obaveze, izvestio je ovog meseca Financial Times. Najviši rukovodioci industrije rekli su za FT da geopolitičko okruženje, posebno posledice Trampovog trgovinskog rata, podstiču neke nove procene o tome gde treba investirati.
U protekle tri decenije, kineski državni investitori, kao što su CIC i Državna uprava za devizne poslove, ulivali su novac u američke fondove privatnog kapitala, pomažući da se sektor pomeri iz nišnog ugla finansijskih usluga u dominantnu industriju koja upravlja 4,7 biliona dolara. CIC je nekada imao udeo u Blackstoneu, koji je prodao 2018. Ovi kineski fondovi su među najvećim svetskim investitorima u alternativna kapitalna sredstva.
Kako su zapadne vlade i regulatori preduzeli korake da spreče kineske državne fondove da direktno ulažu u kompanije i infrastrukturu, indirektna ulaganja preko fondova privatnog kapitala omogućila su Pekingu da uloži stotine milijardi dolara u zapadne kompanije i privrede. Američke firme koje su dobile podršku od kineskih državnih investitora uključuju mnoga od najvećih imena u industriji: Global Infrastructure Partners, koju je kupio BlackRock prošle godine, Thoma Bravo, Vista Equity Partners, Carlyle i Blackstone.
Pročitajte još:
Tokom Trampovog prvog predsedničkog mandata, CIC je osnovao „partnerski fond“ privatnog kapitala sa Goldman Sachsom, koji je kupio udele u kompanijama u SAD i Velikoj Britaniji. Kineski državni fondovi, posebno CIC, takođe su investirali direktno u kompanije zajedno sa menadžerima privatnog kapitala, uključujući Blackstone.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.