Koje poreske obaveze nasleđuje privredno društvo koje nastavlja delatnost preduzetnika?
15.7.2024 10:26 Autor: Ljiljana Begović 0
koliko preduzetnik posluje uspešno toliko da se obim poslovanja znatno poveća može svoju delatnost da nastavi da obavlja u formi privrednog društva.
Kada se donese odluka o osnivanju privrednog društva vrši se istovremeno brisanje preduzetnika iz registra privrednih subjekata i registracija privrednog društva koje preuzima sva prava i obaveze preduzetnika nastale iz poslovanja do trenutka osnivanja tog privrednog društva.
Nakon gubitka svojstva preduzetnika fizičko lice i dalje ostaje odgovorno celokupnom svojom imovinom za sve obaveze nastale u vezi sa obavljanjem delatnosti do trenutka brisanja preduzetnika iz registra.
Nastavljanjem poslovanja u formi privrednog društva sve imovina preduzetnika se prenosi na privredno društvo i menja se pravni subjektivitet lica koje obavlja delatnost. Pored toga privredno društvo dobija novi matični i poreski identifikacioni broj (PIB).
“Na prenos poslovne imovine preduzentika na privredno društvo može se pirmeniti odredba zakona prema kojoj se smatra da promet dobara i usluga u smislu zakona o PDV-u nije izvršen kod prenosa celokupne ili dela imovine, ako je sticalac poreski obveznik ili tim prenosom postane poreski obveznik i ako produži da obavlja istu delatnost”, objašnjava poreski savetnik Milan Radošević.
Obveznik PDV-a koji prestaje da obavlja delatnost dužan je da najkasnije u roku od 15 dana pre podnošenja zahteva za brisanje iz registra, nadležnom poreskom organu podnese zahtev za brisanje iz evidencije obveznika za PDV.
Kako u ovom slučaju privredno društvo preuzima sva prava i obaveze preduzetnika nastale iz poslovanja, privredno društvo preuzima i pravo na odbitak prethodnog poreza po računima za promet dobara i usluga koji je izvršen preduzetniku pre sprovođenja promene u Agenciji za privredne registre Srbije, odnosno pre birsanja preduzetnika i osnivanja privrednog društva.
“S obzirom da preduzetnik prestaje da obavlja delatnost u toj formi i da se briše iz registra privrednih subjekata, neophodno je da podnese poresku prijavu za porez na prihod od samostalne delatnosti za period od dana početka poreskog perioda do dana brisanja iz registra privrednih subjekata, kako bi utvrdio konačnu poresku obavezu za taj period”, kaže Radišić.
Takođe, poreski podsticaji i olakšice koje je koristio preduzetnik se ne prenose na društvo, odnosno društvo ne može da nastavi da ih korsiti. Takođe, u ovom slučaju preduzetnik gubi pravo na olakšice za zapošljavanje novozapsolenih lica. Ne iskorišćeni poreski kredit za ulaganja u osnovna sredstva isto se ne prenosi na novoosnovano privredno društvo.
Kada je reč o poreskim obavezama preduzetnika privredno društvo koje nastavlja obavljanje delatnosti odgovara za obaveze nastale iz poslovanja preduzetnika do visine preuzete imovine. Drštvo može da koristi i pravo na povraćaj pretplate poreskih plaćanja koje je ostvario preduzetnik za vreme poslovanja.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.