Koje su najbolje zemlje za započinjanje biznisa?
10.8.2023 10:52 Autor: Marko Miladinović 0
Međunarodni institut za razvoj menadžmenta (IMD) objavio je godišnju Svetsku rang listu najboljih zemalja za pokretanje biznisa. Danska je ostala neprikosnoveni lider, a zanimljivo je da su Sjedinjene Američke Države u poslednje četiri godine pale sa trećeg mesta na deveto.
Rangiranje IMD zasnovano je na četiri glavna faktora konkurentnosti – ekonomskom učinku, efikasnosti vlade, poslovnoj efikasnosti i celokupnoj infrastrukturi u zemlji.
Pod ekonomskim učinkom, IMD uzima u obzir faktore koji opisuju privredu posmatrane zemlje – BDP, međunarodnu trgovinu, strane investicije, zaposlenost, inflaciju, zarade i cene. Efikasnost vlade se procenjuje na osnovu javnih finansija, poreske politike, institucionalnog okvira, poslovnog zakonodavstva i društvenog okvira. Poslovna efikasnost je određena faktorima kao što su produktivnost i efikasnost, tržište rada, finansije, prakse upravljanja i stavovi i vrednosti. Na kraju, infrastruktura se ocenjuje na osnovu osnovne infrastrukture, tehnološke infrastrukture, naučne infrastrukture, zdravlja i životne sredine i obrazovanja.
Najpogodnije tri zemlje za pokretanje biznisa na svetu su Danska, Irska i Švajcarska, tim redom. Prvih deset upotpunjuju još i Singapur, Holandija, Tajvan, Hong Kong, Švedska, SAD i Ujedinjeni Arapski Emirati.
U listiranih 64 zemalja u biltenu IMD-a nema Srbije, a iz zemalja našeg regiona najbolje su plasirane Slovenija, na 42. mestu, Mađarska (46.), Rumunija (48.), Hrvatska (50.) i Bugarska (57.).
Za 2023. godinu, evropske zemlje su dominirale poslovnom konkurencijom, sa pet ekonomija u prvih deset. SAD su pale sa trećeg u 2019. na deveto mesto u 2023. zbog pada infrastrukture i efikasnosti vlade.
U nastavku teksta prenosimo zvanična objašnjenja za rangiranje prve tri države:
1. Danska
Danska je održala vodeću poziciju u globalnoj konkurentnosti zahvaljujući svom doslednom uspehu u sva četiri merena faktora. Odlikuje se poslovnom efikasnošću, na prvom mestu među svim državama, i infrastrukturom, na drugom mestu. Osim toga, Danska je pokazala blagi napredak u efikasnosti vlade, napredujući sa šestog na peto mesto na globalnom nivou.
2. Irska
Irska se popela za pet pozicija u psolednjih godinu dana, kako bi obezbedila drugo mesto na rang listi zahvaljujući snažnom ekonomskom rastu. Za ovo dostignuće odgovorno je nekoliko faktora, kao što su povećana strana ulaganja i napredna tehnološka industrija. Irska pokazuje i značajan napredak u vladinoj i poslovnoj efikasnosti, popevši se sa 11. na treće mesto u obe posmatrane oblasti.
3. Švajcarska
Švajcarska se ističe u efikasnosti vlade i infrastrukturi, zauzimajući prvo mesto u ovim oblastima, dok su rangiranja poslovne efikasnosti blago opali. Neobično je, ali značajno za napredak na listi, da je Švajcarska kao već visokorazvijena privreda ostvarila i rast ključnih parametara nacionalne ekonomije, što je doprinelo njenom višem rangiranju.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.