KORONA GURNULA VLADE I KOMPANIJE ŠIROM SVETA U OGROMNE DUGOVE Globalno zaduženje do kraja godine 277.000 milijardi dolara, procenio IMF

IzdvajamoSvetVesti

19.11.2020 08:15 Autor: Julijana Vincan

KORONA GURNULA VLADE I KOMPANIJE ŠIROM SVETA U OGROMNE DUGOVE Globalno zaduženje do kraja godine 277.000 milijardi dolara, procenio IMF KORONA GURNULA VLADE I KOMPANIJE ŠIROM SVETA U OGROMNE DUGOVE Globalno zaduženje do kraja godine 277.000 milijardi dolara, procenio IMF
Globalni dug će do kraja ove godine dostići rekordnih 277.000 milijardi dolara usled daljih troškova vlada i kompanija, kao odgovor na pandemiju Covid-19, procenjuje... KORONA GURNULA VLADE I KOMPANIJE ŠIROM SVETA U OGROMNE DUGOVE Globalno zaduženje do kraja godine 277.000 milijardi dolara, procenio IMF

Globalni dug će do kraja ove godine dostići rekordnih 277.000 milijardi dolara usled daljih troškova vlada i kompanija, kao odgovor na pandemiju Covid-19, procenjuje Institut za međunarodne finansije (IMF).

Prema podacima ovog Instituta, čiji su članovi više od 400 banaka i finansijskih institucija širom sveta, globalni dug se povećao za 15.000 milijardi dolara do septembra ove godine, na 272.000 milijardi dolara.

Dolari u koferu
Foto: Pixabay.com

Skoro dve trećine tog povećanja odnosi se uglavnom na tržišno razvijene države. Ukupan dug razvijenih zemalja skočio je na 432 odsto BDP u trećem kvartalu, sa nivoa od oko 380 procenata na kraju 2019. godine.

Udeo duga u BDP zemalja u razvoju dostigao je skoro 250 odsto u trećem tromesečju, a u Kini 335 procenata. IMF predviđa da će do kraja godine odnos duga ovih zemalja prema globalnom BDP dostići oko 365 procenata.

„Postoji znatna neizvesnost oko toga kako globalna ekonomija može da se razduži u budućnosti bez velikih negativnih implikacija na ekonomsku aktivnost“, navodi se u izveštaju.

Sef u banci
Foto: Pixabay.com

Dodaje se da je ukupan američki dug na putu da dostigne 80.000 milijardi dolara ove godine u poređenju sa 71.000 milijadi dolara lane. U evrozoni je dug porastao za 1.500 milijardi na 53.000 milijardi dolara do septembra.

Među ekonomijama u razvoju, Liban, Kina, Malezija i Turska zabeležili su najveći porast duga u nefinansijskom sektoru u dosadašnjem toku godine.

Opadajući državni prihodi u ekonomijama u usponu čine njihov dug „mnogo težim“, uprkos rekordno niskim troškovima zaduživanja širom sveta.

Ljudi sa zaštitnim maskama
Foto: Tanjug/AP

„Do kraja sledeće godine, zemljama u razvoju dospeva na naplatu oko 7.000 milijardi dolara duga po osnovu obveznica i sindikovanih zajmova, od čega je oko 15 procenata denominovano u američkim dolarima“, navodi IMF.

Zvaničnici Grupe 20 najrazvijenijih zemalja sveta dogovorili su se da produže Inicijativu o zamrzavanju servisiranja dugova (DSSI), sklopljenih na bilateralnim osnovama, na prvu polovinu 2021. godine i najavili su da će razmotriti još jedno šestomesečno produženje u aprilu.

Prema prognozi Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), globalna ekonomija će ove godine zabeležiti pad od 4,4 odsto, nakon čega će uslediti rast od 5,2 procenata 2021. godine.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.