KRIZNA DIGITALNA DIPLOMATIJA UMESTO GLAMUROZNIH SUSRETA Saudijska Arabija domaćin Samita G20

SvetVesti

20.11.2020 17:34 Autor: Vladimir Jokanović

KRIZNA DIGITALNA DIPLOMATIJA UMESTO GLAMUROZNIH SUSRETA Saudijska Arabija domaćin Samita G20 KRIZNA DIGITALNA DIPLOMATIJA UMESTO GLAMUROZNIH SUSRETA Saudijska Arabija domaćin Samita G20
Samit G20 koji će biti održan u subotu i nedelju neće biti prilika za pokazivanje raskoši, kako bi to verovatno bilo u Rijadu, da... KRIZNA DIGITALNA DIPLOMATIJA UMESTO GLAMUROZNIH SUSRETA Saudijska Arabija domaćin Samita G20

Samit G20 koji će biti održan u subotu i nedelju neće biti prilika za pokazivanje raskoši, kako bi to verovatno bilo u Rijadu, da nije pandemije. Saudijska Arabija je formalni domaćin ovog zasedanja, koje je prebačeno u online format, a neizvesno je da li će se sve zemlje članice G20 priključiti video pozivu.

Velika Britanija i Australija pozvale su na bojkot samita zbog zatvaranja saudijske političke aktivistkinje koja se zalagala za pravo žena da voze kola. Pod pritiskom javnosti da reaguju zbog kršenja osnovnih ljudskih prava u Saudijskoj Arabiji našle su se Francuska i Nemačka, ali nema informacija da su prihvatile bojkot, a kako prenosi Guardian, domaćini rizikuju da u fokusu razgovora bude njihova unutrašnja situacija, umesto globalne ekonomije.

U redovnim okolnostima samit G20 je dobra prilika za bilateralne dogovore lidera, što će izostati u uslovima digitalne diplomatije. Prema izvorima bliskim saudijskom timu za organizaciju, dominiraće teme „implikacije pandemije“ i „koraci za oživljavanje globalne ekonomije“, prenosi Arab Weekly.  

Foto: Tanjug/AP

Zemlje članice G20 doprinele su sa više od 21 milijardu dolara borbi protiv pandemije, uključujući sredstva za razvoj vakcina, i upumpale su 11.000 milijardi dolara za „zaštitu“ svetske ekonomije, navode organizatori u najavi samita.

Sada su članice G20 suočene sa sve više zahteva da pomognu zemljama u razvoju opraštanjem dugova. Ministri finansija G20 usaglasili su prošle nedelje „zajednički okvir“ za prošireni plan restruktuiranja duga zemljama koje su ekonomski razorene, ali su neke od aktivističkih grupa opisale tu meru kao „izrazito neadekvatnu“.

Najnoviji primer rastućeg nepoverenja među članicama organizacije najbogatijih država je optužba američkog Ministarstva finansija da Kina, koja je najveći kreditor siromašnih zemalja, ne uzima „puno učešće“ i ne radi transparentno na pomenutom pitanju.

Foto: Pixabay.com

Generalni sekretar UN Antonio Gutereš pozvao je učesnice na „smelije mere“ i istakao da će „biti potrebno dalje olakšavanje dugovanja“. Saudijski ministar finansija Mohamed al-Džadan najavio je da će G20 „uskoro“ otvoriti dodatne fondove za zemlje u razvoju.

Fitch Ratings spustio je ranije ovog meseca kreditni rejting Saudijske Arabije na ocenu „A“. U obrazloženju odluke čuvene američke bonitetske agencije navedeno je da je budžetski deficit u 2020. dostigao 12,8 odsto BDP, da su prihodi od prodaje nafte opali za 33 odsto, kao i da se slični trendovi očekuju i u naredne dve godine.

Nije izvesno da će na samitu govoriti američki predsednik Donald Tramp (Donald Trump), ali će državni sekretar SAD, Majk Pompeo (Mike Pompeo) boraviti u Saudijskoj Arabiji tokom samita. Očekuje se da će pored saudijskog kralja Salmana, reč imati ruski predsednik Vladimir Putin, kineski predsednik Si Đinping i nemačka kancelarka Angela Merkel, čija zemlja je predsedavajuća EU.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.