Kroz nova sredstva u zajedničkoj korpi SDR siromašne zemlje su dobile najmanje novca
24.6.2021 09:38 Autor: Marko Miladinović
Planovi Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) o novom fondu za „Otpornost i održivost“, kojim će se proširiti podrška na više desetina ranjivijih zemalja, dobili su danas međunarodnu podršku uoči predstojećih ključnih sastanaka.
Direktorka MMF Kristalina Georgieva je predložila organizovanje novog trusta kako bi se bogatim zemljama omogućilo da deo svojih novih rezervi u MMF-u usmere ka siromašnim i zemljama sa srednjim prihodima, koje su teško pogodile klimatske promene ili pandemija korona virusa, piše Tanjug pozivajući se na Reuters.
S druge strane, Program UN za razvoj (UNDP) procenjuje da planirani „Trust za smanjenje siromaštva i rast“ (PRGT), od kojeg se očekuje da će igrati ključnu ulogu u dobrovoljnoj preraspodeli novca „specijalnih prava vučenja“ (SDR), obuhvata samo 55 najranjivijih svetskih ekonomija od njih ukupno 82 koje su sistematski popisane.
Samo G7 grupa najbogatijih država dobiće 283 milijarde dolara od ukupno izdvojenih 650 milijardi dolara kroz SDR. Sve države sa „visokim dohotkom“ dobiće 438 milijardi dolara, dok će 75 najsiromašnijih zemalja dobiti 62 milijarde dolara.
Očekuje se da će zbog korona krize, 47 od ukupno 82 ranjive zemlje ostati s bruto dugovima iznad nivoa koji se smatra održivim. Takođe, devet od 10 najosetljivijih zemalja na klimatske promene istovremeno su visoko ranjive ekonomije u razvoju.
Lideri G7 su ranije podržali preraspodelu ukupno 100 milijardi dolara novog SDR novca ka ugroženim zemljama, a Georgieva je izjavila da je Kina izrazila interesovanje za učešće u novom programu i da očekuje da će to uraditi i druge velike ekonomije.
Izvršni odbor MMF sastaće se sutra radi razmatranja narednih koraka, a finansijski zvaničnici Grupe 20 vodećih ekonomija sveta razgovaraće o pitanju preraspodele specijalnih prava vučenja iz zajedničke korpe na sastanku u Veneciji u julu mesecu.