Lavrov i Blinken o Severnom toku 2
BiznisEUInfrastrukturaInvesticijeNovacSvetVesti
17.5.2021 15:43 Autor: Vladimir Jokanović
Nemački savezni pomorski regulator naložio je u ponedeljak izgradnju deonice gasovoda Severni tok 2 (ST2) u ekskluzivnoj ekonomskoj zoni u dužini dva kilometra. Savezna pomorska i hidrografska agencija (BSH) naredila je neposrednu primenu druge dozvole za izgradnju, navedeno je u saopštenju, prenosi Sputnik.
Poslednji zastoj u izgradnji gasovoda nastao je u januaru kada su dve nemačke ekološke organizacije zatražile od BSH da naloži obustavu predviđenih radova. Izgradnja je praktično prekinuta u decembru 2019. godine kada je pod pretnjom američkih sankcija švajcarska kompanija za konstrukciju cevovoda Allseas bila prinuđena da napusti projekat, a nastavljena je u decembru prošle godine.
Američki državni sekretar Entoni Blinken (Antony Blinken) i šef ruske diplomatije Sergej Lavrov planiraju da razgovaraju o projektu ST2 na marginama ministarskog Arktičkog saveta ove nedelje u Danskoj. “Bili smo veoma jasni, kao i Kongres, u našim stavovima o ST2, da je to ruski strateški projekat koji podriva evropsku bezbednost i evropsku energetsku sigurnost“, naveo je Blinken, prenosi Tass.
On je naveo da Vašington ne teži eskalaciji, nego traži predvidljiviji i stabilniji odnos, kao i da postoje područja u kojima je razgovor moguć. Prema rečima ruskog ambasadora u Nemačkoj Sergeja Nečajeva do završetka izgradnje gasovoda ST2 ostalo je da se položi još oko 100 kilometara cevi, preneo je S&P Global. Do kraja marta izgrađeno je 2.339 od ukupno 2.460 kilometara cevovoda, a preostalo je polaganje 93 kilometra cevi u vodama Danske i 28 kilometara u nemačkim vodama.
Mediji su u martu izvestili na bazi pouzdanih izvora, da Berlin nema nameru da odustane od završetka izgradnje gasovoda “Severni tok 2“ (ST2) i računa da će uspeti da postigne nagodbu sa Vašingtonom, koji se protivi realizaciji projekta isporuke ruskog gasa u Evropu i preti novim sankcijama. Nemački izvori navode da bi radovi trebalo da budu okončani u septembru.
Blinken (Antony Blinken) je istog meseca izjavio nakon ministarskog sastanka NATO u Briselu da gasovod deli Evropu i izlaže Ukrajinu i centralnu Evropu ruskim manipulacijama i prinudi, da je protivan evropskim ciljevima energetske bezbednosti, kao i da će SAD utvrditi primenjivost sankcija, ako se radovi budu nastavili.
Prema izveštajima medija u februaru ,najmanje 18 evropskih kompanija povuklo de iz učešća u projektu ST2 zbog američke pretnje sankcijama. Među njima je i nemačka gasna kompanija Wintershall, koja je završila učešće u projektu u koji je uložila 730 miliona evra. Osiguravajuća kuća Munich Re Syndicate Ltd takođe je prekinula saradnju sa konzorcijumom ST2 AG.
ST2 je partnerski poduhvat ruskog Gazproma i pet evropskih energetskih kompanija – francuske ENGIE, austrijskog OMW, britansko-holandske Royal Dutch Shell i nemačkih Uniper i Wintershall, a svaka od evropskih kompanija obavezala se da će sa po 950 miliona evra učestvovati u finansiranju projekta, dok je za ostatak finasiranja obavezu preuzela ruska kompanija. Prema inicijalnom planu gasovod je trebalo da postane operativan do kraja 2020. godine.