MORATORIJUMOM NA OTPLATU KREDITA U REPUBLICI SRPSKOJ OBUHVAĆENO SKORO MILIJARDU KM Oko 18,5 odsto ukupnih kredita

RegionVesti

22.12.2020 08:58 Autor: Redakcija Biznis.rs

MORATORIJUMOM NA OTPLATU KREDITA U REPUBLICI SRPSKOJ OBUHVAĆENO SKORO MILIJARDU KM Oko 18,5 odsto ukupnih kredita MORATORIJUMOM NA OTPLATU KREDITA U REPUBLICI SRPSKOJ OBUHVAĆENO SKORO MILIJARDU KM Oko 18,5 odsto ukupnih kredita
Prema podacima Agencije za bankarstvo Republike Srpske (RS) građani i privreda zatražili su zbog pandemije korona virusa moratorijum ili druge olakšice banaka za kredite... MORATORIJUMOM NA OTPLATU KREDITA U REPUBLICI SRPSKOJ OBUHVAĆENO SKORO MILIJARDU KM Oko 18,5 odsto ukupnih kredita

Prema podacima Agencije za bankarstvo Republike Srpske (RS) građani i privreda zatražili su zbog pandemije korona virusa moratorijum ili druge olakšice banaka za kredite koji iznose oko milijardu konvertibilnih maraka (KM), što je na kraju septembra iznosilo oko 18,5 odsto ukupnih bruto kredita.

Što se tiče ukupnih kredita, oni iznose 5,5 milijardi KM i nakon pada u prvom i drugom kvartalu, u trećem kvartalu su dostigli isti nivo kao i na kraju 2019. godine, prenosi capital.ba.

Ako se isključi uticaj računovodstvenog otpisa, od početka godine pa do 30. septembra, bruto krediti su porasli za oko 150 miliona KM ili za 2,8 odsto.

Nekvalitetni krediti, odnosno krediti razvrstani u nivo kreditnog rizika tri (NPL) iznose oko 290 miliona KM i u odnosu na kraj 2019. godine manji su za oko 90 miliona KM ili 23,7 odsto.

Foto: Shutterstock

Učešće NPL u ukupnim kreditima je smanjeno sa 6,9 odsto na 5,3 odsto najvećim delom kao rezultat primjene nove regulative kojom je definisana obaveza računovodstvenog otpisa nekvalitetnih kredita, navode u Agenciji.

Ulaganja bankarskog sektora u hartije od vrednosti (HOV) iznose 1,1 milijardu KM i povećano je za više od 140 miliona KM ili za više od 15 odsto u odnosu na kraj 2019. godine.

U strukturi HOV koje su emitovale države i vlade dominantno učešće imaju HOV koje je emitovala Republika Srpska od 79 odsto sa stopom rasta od 26 odsto, odnosno u iznosu od 174 miliona KM i Slovenija sa učešćem od 13 odsto i rastom od sedam odsto ili u iznosu od 9,6 miliona KM u odnosu na kraj 2019. godine.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.