Najniže poverenje u britansku ekonomiju od 1978.
28.4.2025 10:03 Autor: Redakcija Biznis.rs 1



Velika Britanija, čija je ekonomija među najotvorenijima za trgovinu u okviru G20, danas se nalazi pred ozbiljnim izazovima. Pretnja recipročnim tarifama koje SAD planiraju da uvedu kao odgovor na globalne trgovinske tenzije dodatno je uzdrmala londonske finansijske krugove i poslovnu zajednicu.
Kako bi izbegla posledice koje bi nove američke mere mogle doneti, poput smanjenja izvoza, povećanja troškova poslovanja i pada investicija, britanska vlada je hitno pokrenula pregovore sa Vašingtonom o sklapanju novog ekonomskog sporazuma. Cilj Londona je da kroz dogovor sačuva pristup američkom tržištu i zaštiti vitalne sektore domaće privrede od novih carinskih udara, prenosi Reuters.
„Velika Britanija, više nego mnoge druge vodeće ekonomije, zavisi od trgovinskih veza sa svetom, a posebno sa Sjedinjenim Državama. Uvođenje tarifa sa obe strane Atlantika moglo bi imati ozbiljne posledice za britanski BDP, zapošljavanje i fiskalnu stabilnost“, upozoravaju analitičari.
Istovremeno, domaći problemi dodatno komplikuju situaciju. Zemlja još oseća posledice Bregzita, dok visoka inflacija, rastuće kamatne stope i slaba potrošačka potražnja unose nesigurnost u ionako krhke izglede za ekonomski rast. Prema podacima Nacionalnog statističkog zavoda, stopa rasta britanskog BDP-a ove godine mogla bi biti među najnižima u razvijenom svetu.
Samo sedam odsto Britanaca veruje da će se ekonomija poboljšati u narednih godinu dana, dok 13 odsto smatra da će ostati ista. Neto saldo od minus 68 predstavlja najniži nivo optimizma otkako je Ipsos počeo da prikuplja ove podatke 1978. godine.
U ovakvom ambijentu, uspeh pregovora sa Vašingtonom postao je ključni test za vladu. Diplomatski izvori navode da britanska strana teži sporazumu koji bi omogućio povlašćen tretman za britansku robu i usluge, uz eventualne izuzetke od novih američkih tarifa.
Bez obzira na ishod pregovora, analitičari upozoravaju da se britanska ekonomija suočava sa periodom produžene neizvesnosti. Čak i ako sporazum bude postignut, potrebno je vreme da se njegove koristi osete na terenu, ocenjuju stručnjaci. A u međuvremenu, ekonomski pesimizam bi mogao dodatno da erodira poverenje potrošača i investitora.
Pročitajte još:
Za britanskog premijera, ovo je trenutak kada su politička veština i sposobnost za brzu, pragmatičnu diplomatiju važniji nego ikada. Britanija sada pleše po vrlo tankoj liniji između trgovinskog rata i ekonomske recesije. I uspeh ili neuspeh u pregovorima sa SAD mogao bi odrediti političku sudbinu ove vlade, zaključuju komentatori.
Aca1984
28.4.2025 #1 AuthorBritanija je uvek na dobrom putu. Sumnjam ja da njih išta može da poremeti.