NAŠA ZEMLJA POSTAJE ČVORIŠTE RUSKOG GASA Više ne zavisi od Ukrajine
BiznisInfrastrukturaSrbijaVesti
17.12.2020 10:13 Autor: Julijana Vincan
Otvaranje kraka „Turskog toka“ kroz Srbiju krajem decembra znači da država više neće zavisiti od nabavke ruskog gasa preko Ukrajine i da će postati novo čvorište u regionu, izjavila je urednica portala „Energija Balkana“, Jelica Putniković.
Ona je, komentarišući najavu da ruski gas preko Bugarske stiže u Srbiju uoči Nove godine, 29. ili 30. decembra, rekla da je ohrabrujuće što je ovaj projekat stigao do cilja, jer Srbija, pre svega, sada ima alternativni pravac snabdevanja.
„Gas iz Srbije već ide u Bosnu i Hercegovinu, odnosno Republiku Srpsku, ali se u okviru ovog projekta izgradnje gasovoda „Turski tok“ preko Srbije planira i izgradnja jednog kraka prema BiH. Već se gradi gasna elektrana u Pančevu, u najavi je da će se graditi još nekoliko, moći ćemo da imamo i alternativu u proizvodnji električne energije. Svet se okreće od proizvodnje struje iz uglja zbog smanjenja emisije gasova sa efektom staklene bašte i ide ka obnovljivim izvorima energije, ali oni ne mogu 24 sata da snabdevaju potrošače u punom kapacitetu“, objašnjava Putniković za Sputnjik.
Dodaje da nam na ruku ide i činjenica da je gas pojeftinio, tako da više nije energent koji je preskup za proizvodnju struje i ostaje još samo da gas stigne do svake kuće.
Putniković ističe da Srbija, nažalost, nije gasifikovana u potpunosti, osim u Vojvodini, gde je gasna mreža izuzetno razgranata. Dobar deo manjih gradova još nema gas, jer nisu izgrađeni lokalni gasovodi, ali se i o tome razmišljalo.
Putniković je naglasila da je dobro što je prošle godine krenula akcija, najavljena je izgradnja gasovoda, odnosno gasifikacija cele Srbije.
„Otpočela je i gasifikacija domaćinstava, dobra stvar je da oni koji u svoj dom hoće da uvedu prirodni gas, mogu taj priključak sada da plaćaju kroz rate uz račun Srbijagasu. Pritom je gas pojeftinio, jer je pojeftinila i sirova nafta, tako da to više nije energent koji je preskup za proizvodnju struje“, primećuje stručnjak za energetiku.
Putniković je dodala da će Srbija imati i mogućnost da se preko Grčke i Bugarske poveže i na neki od tih terminala u gasnim lukama, kada konekcija bude završena, što je takođe dobra alternativa.
„Grade se još neki gasovodi na Balkanu koji će omogućiti da Srbija, povezujući se sa gasnim sistemima Bugarske i Mađarske, ima nove pravce snabdevanja, ali ovo je sada najbitnije, jer više ne zavisimo od jednog pravca snabdevanja preko Ukrajine i Mađarske“, istakla je Putniković.