NASTAVAK PADA CENA NAFTE Strah od drugog talasa pandemije koči rast potražnje
8.9.2020 12:34 Autor: Vladimir Jokanović
Cene nafte nastavile su da padaju u utorak usled zabrinutosti da bi mogući porast broja zaraženih korona virusom nakon američkog Dana rada i produženog vikenda, koji takođe označava kraj američke sezone odmora, mogao smanjiti potražnju za gorivom.
Broj slučajeva zaraze Covid-19 porastao je u 22 od 50 američkih federalnih država, pokazala je analiza Reutersa tokom prazničnog vikenda tradicionalno ispunjenog okupljanjima povodom kraja leta, prenosi CNBC. Istovremeno raste broj zaraženih u Indiji i Velikoj Britaniji.
Cena oktobarskih fjučersa po kojoj se trguje američkom sirovom naftom WTI (West Texas Intermediate) pala je u utorak pre podne (CET) na 38,32 dolara za barel, što je najniže od juna. Slično je i sa cenom severnomorske nafte Brent, koja je takođe najniža od juna, a u utorak je pala na vrednost 41,42 dolara za barel, prema podacima specijalizovanog portala za monitoring energetskog tržišta OilPrice.
Osim pomenutih okolnosti u SAD, još nekoliko faktora utiče na pad cena nafte, uključujući smanjenje prodajne cene za koju se odlučio najveći svetski izvoznik nafte, saudijski Aramco. Takođe, kineska kupovina nafte smanjila se u septembru, nakon što se ova zemlja tokom leta opskrbila jevtinom naftom.
I dolar je blago ojačao, a i to utiče na pad cena nafte, kao i zabrinjavajući znakovi ponovnog širenja zaraze Covid-19 u nekim delovima sveta, što ne nagoveštava rast potražnje za naftom. To što u SAD, Evrozoni i Aziji nema održivog oporavka potražnje, trebalo bi da bude zabrinjavajuća činjenica za analitičare tržišta nafte.
Takozvani drugi talas Covid-19 samo bi pogoršao situaciju, a pretnja eskalacijom trgovinskog rata između Kine i SAD još je jedan kratkoročni rizik za naftno tržište, koji treba uzeti u obzir. Rystad Energy procenjuje da bi još jedan talas Covid-19 ponovo zaustavio oporavak potražnje za naftom, jer bi eventualni novi period zatvaranja mogao da izazove globalni pad potražnje za 3,7 miliona barela dnevno. Prognoza za avionsko gorivo je i dalje loša i nema očekivanja da će međunarodna putovanja vratiti na nivo pre pandemije.
U novom mesečnom izveštaju OPEC navedeno je da se procenjuje da potražnja za naftom beleži značajan razvoj, ali će ostati daleko ispod nivoa pre pandemije. Izgledi za oporavak potražnje i dalje su neizvesni. Sve ovo je očigledno kada se ima u vidu porast globalnog nivoa nezaposlenosti, pad potrošnje i talas propadanja malih i srednjih preduzeća.