NOVE MERE DOVELE DO NAGLOG PADA EKONOMIJE EVROZONE Nada u vakcinu donosi optimizam

EUPoslovanjePreduzetnikVesti

23.11.2020 15:37 Autor: Julijana Vincan

NOVE MERE DOVELE DO NAGLOG PADA EKONOMIJE EVROZONE Nada u vakcinu donosi optimizam NOVE MERE DOVELE DO NAGLOG PADA EKONOMIJE EVROZONE Nada u vakcinu donosi optimizam
Ekonomske aktivnosti u Evrozoni oštro su pale u novembru pod uticajem obnovljenih protivpandemijskih mera, ali poslovne čelnike ohrabrile su vesti o potencijalnoj vakcini protiv... NOVE MERE DOVELE DO NAGLOG PADA EKONOMIJE EVROZONE Nada u vakcinu donosi optimizam

Ekonomske aktivnosti u Evrozoni oštro su pale u novembru pod uticajem obnovljenih protivpandemijskih mera, ali poslovne čelnike ohrabrile su vesti o potencijalnoj vakcini protiv korona virusa, saopštio je Markit.

„Indeks menadžera nabavci (PMI) u privatnom sektoru Evrozone smanjio se u novembru za 4,9 bodova u odnosu na oktobar na 45,1 bod“, pokazuje preliminarna procena londonske firma za prikupljanje i obradu ekonomskih podataka.

Strelice i statistike u padu
Foto: Shutterstock

Kako je istaknuto, vrednosti niže od 50 bodova pokazuju pad aktivnosti, a one više njihov rast. Prosečne vrednosti indeksa u oktobru i novembru najniže su od zadnjeg tromesečja 2012. godine, koje je obeležila dužnička kriza. To signalizira, pokazuju podaci Markita, na nagli pad BDP.

„Ekonomija Evrozone ponovo je snažno pala u novembru u okruženju obnovljenih nastojanja da se suzbije sve veći broj slučajeva zaraze Covidom-19“, konstatovao je glavni poslovni ekonomista Markita, Kris Viliamson (Chris Williamson).

Vakcinisanje
Foto: Tanjug/AP

Dodao je da je ponovo najteže pogođen uslužni sektor, a posebno ugostiteljske firme, ali i one koje su u bliskom kontaktu s klijentima, iako je oslabljena potražnja uzela danak i u industriji.

„Priliv novih narudžbina u industriji osetno je oslabila, a uslužni sektor beleži najveći pad potražnje od maja“, primećuju u Markitu.

Kompanije su zbog oslabljene potražnje pokušavale da podstaknu prodaju popustima, što je rezultiralo dubljim padom prosečnih prodajnih cena usluga. Cene robe umereno ipak su porasle zbog viših cena inputa, povezanih sa većom potražnjom za ključnim sirovinama.

Proizvodnja u fabrici
Foto: Tanjug

U Francuskoj aktivnosti u padu tri meseca u nizu

Među ekonomijama obuhvaćenim istraživanjem, jedina svetla tačka bila bi Nemačka, dok su u Francuskoj aktivnosti pale treći mesec zaredom, i to najsnažnije od maja, utičući i na rezultat celog regiona.

Poslovni čelnici ipak su optimističniji u prognozama za sledećih 12 meseci, nego što su bili u oktobru.

„I u proizvodnom i u uslužnom sektoru, kompanije pokazuju veći optimizam u očekivanjima za predstojeću godinu. To najvećim delom odražava sve izraženije nade da će nove ohrabrujuće vesti o vakcini omogućiti da se život u 2021. godini vrati u normalu“, konstatovao je ekonomista Markita.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.