OD UMETNIČKIH DELA NAPRAVIO KOMERCIJALNE PROIZVODE Nagrađivani umetnik savladao i preduzetničke veštine
BiznisBolji posaoFirme u fokusuIntervjuLifestyleMoja firmaPoslovanjePreduzetnikSrbijaU fokusuVestiZanimljivosti
6.11.2020 18:33 Autor: Julijana Vincan
Nakon što je naslikao sliku Beograd, naglo je poraslo interesovanje ljudi za rad višestruko nagrađivanog Vuka Vučkovića. To ga je podstaklo da otpočne seriju “Uzbudljivi gradovi”.
Digitalni printovi njegovih radova sa motivima Njujorka, Londona, Čikaga, Beča, Pančeva i drugih, privlače kupce iz svih krajeva sveta.
Oni postaju zvaničan suvenir Beograda i Novog Sada, diplomatski poklon Skupštine Srbije, Skupštine grada Novog Sada, Turističke organizacije Srbije, Turističke organizacije Beograda, kao i velikih svetskih korporacija.
“Grad je izuzetno zanimljiva tema za umetničko promišljanje i predstavljanje. Jake emocije nas vezuju za grad u kome živimo ili u kom smo proveli neki značajan deo svog života. Ponekad osećamo izuzetnu privlačnost čak i prema gradu koji nikada nismo posetili. Za mene je to fenomen – postojanje sile, energije jednog grada koja pulsira mnogo izvan njegovih granica”, objašnjava Vuk Vučković za Biznis.rs.
Dodaje da je sa slikama iz serije “Uzbudljivi gradovi” počeo iz radoznalosti i spajanja svojih omiljenih disciplina – putovanja i slikarstva, u jednu poetiku.
“Ispostavilo se da sam naišao na seriju čija se snaga ne umanjuje reprodukovanjem ovih radova u formi grafika, puzli, rokovnika, monopola, zidnih tapeta, kalendara. Bio je to dug put. Novih ideja nikad ne manjka. Kvalitet nam je na prvom mestu. Takođe, svim silama se trudimo da budemo odgovorni prema životnoj sredini”, kaže slikar iz Pančeva.
Vučković radi kao samostalni umetnik od 2011. godine, a 2015. zajedno sa ženom otvara umetnički studio Wolf Art, koji se bavi proizvodnjom i prodajom umetničkih printova prema motivima njegovih slika.
“Uživam u istraživanju i procesu stvaranja slike grada, a moj rad je naišao na publiku koju to dotiče i jako sam srećan i zahvalan što se taj spoj desio. Za mene je najinteresantniji proces istraživanja, učenja, odabir kadra, postavljanje kompozicije slike, odabir dominantnih boja, eksperimentisanje, probanje nečeg novog, izlaženje iz zone komfora”, ističe on.
Dodaje da voli kad se desi nešto neočekivano – greška koja vodi inovaciji.
“Pokušavam da konstantno otkrivam nešto novo jer me repeticija odbija. Najlepše mi je kad postignem osećaj lakoće, kada mi sve ide za rukom. Tada zaboravljam na vreme”, opisuje umetnik svoj proces stvaranja.
Pored gradova, radi i na seriji apstraktnih slika pod nazivom “Kosmički predeli”. Ona, kako kaže, nastaje u trenucima kad sa gradovima oseti zasićenje, kada postane teško. Tada se prepušta nesvesnoj igri stvaranja. “Lekovito je” – kaže Vučković.
Umetnici danas imaju širok izbor načina kako mogu da zarade od svog talenta. Vučković ističe da je bitno pronaći svoj put, biti vredan i uporan.
“Uveren sam da svako ko preduzme neophodne korake može da se ostvari kao profesionalni umetnik. Verujem da je neophodno biti prepoznatljiv, unikatan, konstantno razvijati veštinu izvedbe, truditi se da rad bude kvalitetan”, naglašava on.
Kaže da sve to podrazumeva da umetnik mora, pogotovo na početku, da radi mnoštvo stvari koje su dosadne, o kojima ne zna ništa i koje mu oduzimaju vreme za stvaranje.
“Nije lako dogurati do stupnja kada se živi isključivo od onog što voliš da radiš, ali to je dugoročni cilj – radi ono u čemu si najbolji, a sve ostalo prepusti drugima. Talenat je veoma varljiva stvar, ne vredi mnogo bez posvećenog rada”, ističe Vučković.
Na pitanje šta ga izdvaja, odgovara sa “moje delo”. Objašnjava da iako je tema univerzalna, način na koji stvara je ličan i u tom smislu unikatan.
Siguran je da će domaća publika uvek biti najveća podrška njegovom radu, a kaže da veruje da je to prirodno stanje.
“Mnogo radimo na tome da moj rad bude vidljiv i publici u inostranstvu. Ona iz godine u godinu raste i verovatno će brojčano uskoro i prevazići domaću publiku, ali veza koju imam sa našom publikom je posebna i ona mi je najbolji pokazatelj”, naglašava Vučković.
Biznis vs umetnost
Kaže da je biti umetnik slično kao i biti strastveni preduzetnik u bilo kojoj sferi.
“To svakako nije klasičan posao. Sve se svodi na imaginaciju i težak rad. Smatram da sam na dobrom putu ka onome što sam definisao kao uspeh. Da bih se bavio umetnošću i od toga živeo, ja moram da imam otvorenu firmu, knjigovođu, sajt, menadžera, radni prostor… Tako da umetnost sama po sebi nije biznis, ali profesionalno bavljenje umetnošću jeste”, zaključuje Vučković.