Opljačkali 35 miliona dolara oponašajući klijentov glas
LifestyleSvetVestiZanimljivosti
20.10.2021 19:44 Autor: Redakcija Biznis.rs
„Deepfake“ tehnologija postala je neverovatno sofisticirana tokom godina, omogućavajući vaskrsavanje glasova mrtvih javnih ličnosti. Međutim, pojedinci su počeli da je koriste za kriminalne radnje.
Takav je bio slučaj sa bankom Ujedinjenih Arapskih Emirata koju su kriminalci prevarili koristeći kloniranje glasa, da ukradu 35 miliona dolara. Sudski dokumenti koje je nedavno otkrio Forbes otkrili su da su prevaranti iskoristili boju glasa jednog kompanijskog izvršnog direktora kako bi prevarili menadžera banke da prebaci milione u njihovo vlasništvo. Otkriveni dokumenti pokazuju da se to dogodilo još početkom 2020. godine.
Lažni direktor je jednostavno tražio da mu se prebace sredstva radi poslovne „kupovine“, pravo na račun kriminalaca. Menadžer banke je prepoznao glas izvršnog direktora koji je ranije radio sa njim tako da je, verujući da je sve bilo ispravno, odobrio transfer novca.
Ujedinjeni Arapski Emirati sada traže pomoć američkih istražitelja u pronalaženju otprilike 400.000 dolara koji su otišli na bankovne račune u SAD. Istražitelji u Dubaiju veruju da je u operaciji učestvovalo najmanje 17 ljudi koji su se okoristili „deepfake“ tehnologijom i da su novac slali bankama širom sveta.
Iako možda zvuči iznenađujuće, ovo je zapravo drugi poznati slučaj kriminalaca koji su iskoristili pomenutu tehnologiju da pokušaju da opljačkaju banku. U 2019. godini, kriminalci su koristili veštačku inteligenciju kako bi se predstavili kao direktor jedne nemačke firme koji je pokušao da prebaci 243.000 dolara iz engleske banke na račun u Mađarskoj, podseća The Wall Street Journal.
Sigurno je da će ova tehnologija u bliskoj budućnosti samo doprineti većem broju prevara, što pokušanih, a što uspelih. Pitanje je kako banke u pojedinim slučajevima dopuštaju odobravanje transakcija telefonskim, odnosno glasovnim putem, i na koji način će odgovarati na ovakve pretnje.