Firma u stoprocentnom vlasništvu Republike Srbije

Osniva se privremeno preduzeće SPV Banatski dvor za proširenje skladišta gasa

SrbijaVesti

15.4.2025 08:23 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Osniva se privremeno preduzeće SPV Banatski dvor za proširenje skladišta gasa Osniva se privremeno preduzeće SPV Banatski dvor za proširenje skladišta gasa
Vlada Srbije je na sednici 11. aprila donela odluku o osnivanju privrednog društva SPV Banatski Dvor, uz obrazloženje da se ovo privredno društvo osniva... Osniva se privremeno preduzeće SPV Banatski dvor za proširenje skladišta gasa

Vlada Srbije je na sednici 11. aprila donela odluku o osnivanju privrednog društva SPV Banatski Dvor, uz obrazloženje da se ovo privredno društvo osniva radi realizacije projekta proširenja podzemnog skladišta gasa Banatski Dvor.

Osnivač i jedini vlasnik budućeg preduzeća SPV Banatski Dvor je Republika Srbija, a osnivački kapital iznosi 1.000 dinara.

Po tome se razlikuje od postojećeg preduzeća Podzemno skladište gasa (PSG) Banatski Dvor, koje je u većinskom vlasništvu ruske kompanije Gazprom međunarodni projekti.

Ruska kompanija u vlasništvu Gazproma poseduje 51 odsto kapitala PSG Banatski Dvor, dok 49 odsto udela pripada domaćem Srbijagasu, piše Nedeljnik.

Vlada Srbije je sa SPV Banatski Dvor nastavila „tradiciju“ koju je sama uspostavila – da za specijalne projekte osniva specijalna, privremena preduzeća, koja obeležava za SPV.

Do sada je, primera radi, za izgradnju stanova za pripadnike snaga bezbednosti osnovala kompanije SPV Avala, Nišava 1, 2 i 3, zatim Pčinja, Dunav, Tisa, Sava, Ibar i Lepenica.

Za projekat EXPO 2027 osnovala je firme SPV Galovica 1, 2 i 3, kao i kompanije SPV Petrac 1, 2 i 3 a potom i SPV Akvatik.

Odrednica SPV ne postoji u domaćem zakonodavstvu, ali na međunarodnom „jeziku“ finansija SPV ili special purpose vehicle označava ćerku-firmu koja se osniva za specijalne prilike i na određeno – obično do okončanja određenog projekta.

Foto: Freepik.com

Da je SPV Banatski Dvor upravo privredno društvo osnovano „na određeno“ ukazuje i deo odluke Vlade da „nakon realizacije projekta iz stava 2. ovog člana (proširenja podzemnog skladišta gasa) društvo prestaje sa radom u skladu sa zakonom, a sva prava i obaveze privrednog društva prenose se na ministarstvo nadležno za poslove finansija“.

Vlada Srbije je SPV Banatski Dvor registrovala za delatnost trgovine gasovitim gorivima preko gasovodne mreže, ali i ostavila mogućnost da se novo preduzeće bavi i drugim delatnostima.

Na čelo SPV-a privremeno je postavila Blaženku Mandić, koja trenutno obavlja i dužnost zamenice direktora Srbijagasa.

Sa druge strane, postojeće preduzeće PSG Banatski Dvor osnovano je sporazumom između Vlade Srbije i Vlade Ruske Federacije o saradnji u oblasti naftne i gasne privrede zaključenog dana 25. januara 2008. godine.

U toku 2015 godine je, kako stoji u finansijskom izveštaju za 2024. godinu, izvršena promena člana društva, pa je Gazprom Germania Gmbh preneo svoj udeo na kompaniju Gazprom Eksport.

Osam godina kasnije – 2023. godine ponovo se menja ruski član, pa Gazprom Eksport prenosi udeo na Gazprom međunarodni projekti.

Direktor PSG Banatski Dvor trenutno je ruski državljanin Sergej Trejub, dok je generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović danas na poziciji predsednika Nadzornog odbora.

Nedavno je objavljeno da počinju radovi na proširenju podzemnog skladišta gasa u Banatskom Dvoru, a ministarka energetike i rudarstva Dubravka Đedović izjavila je za RTS da je ukupna vrednost projekta 145 miliona evra.

Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović naveo je tada da je novac obezbeđen preko kompanije kojoj je na čelu i „uz pomoć Vlade Srbije“.

Na proširenje kapaciteta PSG Banatski Dvor čeka se barem 10 godina, a Srbija u međuvremenu gas za svoje potrebe skladišti u Mađarskoj i za to plaća zakup.

O veličini računa za tu uslugu svedoči podatak iz prethodnog aranžmana sa MMF, kada je Vlada Srbije prihvatila da Srbijagasu izmiri 275 miliona evra na ime troškova skladištenja gasa u Mađarskoj.

Zato zvuči neverovatno da je još dalekog oktobra 2015. godine Tanjug preneo saopštenje Srbijagasa i izjavu Bajatovića da je postignut dogovor sa Gazpromom o proširenju jedinog državnog skladišta gasa, i da bi za drugu fazu modernizacije trebalo da se investira 65 miliona evra bez izgradnje pratećih gasovoda.

Jedina zvanična procena vrednosti potencijalnih radova, pri tome, nalazi se u dokumentu „Polazne osnove plana razvoja energetske infrastrukture“ iz 2023. godine.

U tom dokumentu se procenjuje da bi proširenje skladišnih kapaciteta Banatskog Dvora do 750 miliona kubnih metara gasa, kao i povećanje skladišnih kapaciteta na iscrpljeno gasno polje Čestereg koje se naslanja na PSG Banatski Dvor i čini jedinstvenu tehnološku celinu sa ukupnim kapacitetom do 1,5 milijardi kubnih metara gasa, koštalo 100 miliona evra.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.