Pandemija korona virusa menja globalne odnose između velikih sila
AnalizaSrbijaSvetU fokusuVesti
4.3.2021 13:41 Autor: Redakcija Biznis.rs
Pandemija korona virusa postala je prva velika socijalna kataklizma posle Drugog svetskog rata, koja ima ogroman uticaj i na globalnu ekonomiju, izjavio je za Biznis.rs politički filozof Dragoljub Kojčić.
On je ukazao da će aktuelna pandemija sigurno uticati na globalne odnose između velikih sila, kako ekonomskih, tako i geopolitičkih.
“Pandemija je povod da pojedine velike ekonomije pokažu svoju vitalnost i sposobnost da se uspešno bore protiv velikih globalnih poremećaja, i to će sigurno doprineti da pojedine ekonomske sile manifestuju prestiž kako nacionalnih ekonomija tako i pojedinih ekonomskih modela”, istakao je Kojčić.
On je upozorio da se sada javlja rizik da pojedine velike ekonomske i globalne sile, koje nisu pokazale dovoljnu efikasnost u borbi protiv pandemije korona virusa, svoju globalnu dominaciju dokažu ili učvrste korišćenjem drugih metoda.
Kada se govori o pojedinim globalnim uticajima pandemije, vidimo da procene globalnih ekonomskih analitičara ali i međunarodnih organizacija govore da će uspešna borba protiv korona virusa doprineti da Kina brže nego što se očekivalo postane najveća globalna ekonomija, rekao je Kojčić.
On ističe da je ova pandemija takođe pokazala da je sudbina čovečanstva jedinstvena i da je liberalni kapitalizam podigao svetsku ekonomsku međuzavisnost na najviši nivo, a da su na tome radile i međunarodne finansijske institucije poput MMF, Svetske banke ili Svetske trgovinske organizacije.
Međutim, pandemija je dovela do situacije da svaka država počinje da shvata da su neke obaveze samo njene obaveze. Pokazalo se da ne postoje međunarodni centri za koordinaciju koji efikasno mogu da rešavaju sve probleme koje je izazvala pandemija. To smo videli i na primeru nabavke vakcine za EU, gde su pojedine zemlje članice počele samostalno da nabavljaju vakcine za svoje stanovništvo, istakao je Kojčić.
On je posebno naglasio da je Srbija u tom segmentu, brige o zdravlju građana ali i brige o sopstvenoj ekonomiji ostvarila veoma dobre rezultate, u poređenju sa drugim evropskim zemljama. Kojčić ističe da je na globalnom nivou, u određenoj meri, došlo do renacionalizacije ekonomije.
On je ukazao da se u tom nalaženju balansa između nacionalnog i globalnog Srbija veoma dobro snašla, ne samo u segmentu ekonomije. Istovremeno, Srbija je uspela i da očuva balans između Istoka i Zapada, posebno kada je u pitanju privlačenje investicija, i da time sačuva i svoje bazične nacionalne interese, istakao je Kojčić.