Poljoprivrednici u Srbiji zbog suše traže pomoć države od 300 evra po hektaru
12.7.2025 13:15 Autor: Redakcija Biznis.rs 4



Poljoprivrednici iz deset udruženja Vojvodine i centralne Srbije su odlučili da, zbog štete od mraza i suše traže od države jednokratnu pomoć od 300 evra po hektaru za prolećne useve i voćarske zasade koji su prijavljeni u sistem e-agrara, a ako im se ne dodeli najavljuju proteste u avgustu.
Za Betu je potpredsednik Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije Dejan Ivanišević rekao da je to jedan od zaključaka sastanka, koji je sinoć trajao skoro do ponoći u Stajićevu, u Banatu.
Ivanišević je rekao da od države očekuju da do 1. avgusta donese Uredbu o isplati te pomoći i raspiše javni poziv za prijavljivanje površina pod prolećnim kulturama, kukuruzu, soji, suncokretu, šećernoj repi i drugim usevima, kao i svim vrstama voća.
Oni traže i da se do 1. avgusta isplate sve zaostale subvencije i premije za ovu godinu.
Jedan od zaključaka je i da se od 1. januara 2026. godine cena dizel goriva oslobodi celog iznosa akcize, kao posebnog poreza i tako poljoprivrednim proizvodima prodaje na benzinskim pumpama.
Oni sada plaćaju pun iznos akcize od kojeg bi 50 dinara po litru, prema sporazumu sa Ministarstvom poljoprivrede, trebalo da se vrati u roku od 14 dana, ali na povraćaj se, kažu čeka tri četiri puta duže.
Poljoprivrednici očekuju i da država obezbedi kredite sa jedan odsto kamate da bi refinansirali ranije uzete zajmove u bankama koje ne mogu da otplaćuju zbog, sušom uništenih prinosa ratarskih kultura i voća.
Predsednik Inicijtive za opstanak poljoprivrednika Srbije Goran Filipović je rekao da je pomoć države koju traže minimalna da pokrije bar deo gubitaka.
„Mraz je uništio voće, a katastrofalna suša, ne samo rod kukuruza i ostalih ratarskih kultura, nego neće biti ni kabaste hrane za pripremu silaže, a ni sena za goveda i ovce“, rekao je Filipović.

Dodao je da će zbog nestašice hrane stočari biti prinuđeni da rasprodaju stoku, mašine ili zemlju.
„Srbija je jedna od retkih zemalja koja i kada ima strategiju razvoja poljoprivrede, ne primenjuje je. Džava bi za ovakve situacije morala imati neki fond da pomogne opstanak poljoprivrednika“, rekao je Filipović.
Ukazao je da su poljoprivrednici „ogorčeni i ako im država ne pruži podršku da ih ništa neće zaustaviti da izađu na puteve da bi pokušali da spasu bar deo proizvodnje“.
Pročitajte još:
Zahteve su pored Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije potpisali Savez udruženja poljoprivrednika Banata, Udruženje proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja, udruženje Novoseljanski paori, Udruženje Dolovačkiori paori, Udruženje poljoprivrednika Srbobran, Udruženje Banatska crnica i Udruženje voćara Srema.
Udruženja čiji predstavnici nisu prisustvovali sastanku, odlučiće narednih dana da li će se priključiti zahtevima.
SUNCE
13.7.2025 #1 AuthorPoljoprivreda je u ovoj državi najvažnija grana i uvek treba slušati ono što pričsju i sagleddvsti realnu situaciju i normalno davati pomoć u realnim granicdma da se očuva poljoprivreda ove zemlje.Koliko vidimo ništa drugo i ne postoji Stranci uzmu pare i odu.
lekitomic@gmail.com
13.7.2025 #2 AuthorTreba sto vise da im se pomogne.U vrlo su teskoj situaciji.
HANA
13.7.2025 #3 AuthorEvo sada da vidimo hoće li država stati iza seljaka…
ŽIZI
13.7.2025 #4 AuthorKad država kasni sa isplatama, a seljaci traže ono što im pripada, to više nije molba – to je pobuna u najavi.