POTVRĐEN KREDITNI REJTING SRBIJE BB+ uz stabilne izglede za poboljšanje
AnalizaBankeNovacSrbijaU fokusuVesti
15.12.2020 08:03 Autor: Redakcija Biznis.rs
Rejting agencija Standard & Poor’s potvrdila je kreditni rejting Srbije za dugoročno zaduživanje u domaćoj i stranoj valuti na nivou BB+. Potvrđeni su i stabilni izgledi za njegovo dalje poboljšanje, saopštila je Narodna banka Srbije (NBS)
U svom izveštaju agencija Standard & Poor’s navodi da je zadržavanje kreditnog rejtinga i izgleda za njegovo dalje poboljšanje rezultat toga što je Srbija u krizu izazvanu pandemijom ušla sa znatno boljim ukupnim makroekonomskim pokazateljima. Kao ključni faktor koji je tome doprineo navodi se činjenica da su NBS i Vlada Srbije u prethodnom periodu očuvale cenovnu, finansijsku i fiskalnu stabilnost, kao i relativnu stabilnost deviznog kursa.
Agencija u prvi plan ističe i da su uređene javne finansije i povećane devizne rezerve omogućile institucijama Srbije dovoljno prostora da adekvatnim merama pruže podršku ekonomiji tokom pandemije.
U delu nadležnosti Narodne banke Srbije, agencija Standard & Poor’s naglašava i da je kreditni rejting podržan kredibilnim okvirom monetarne politike. O tome svedoči i činjenica da je NBS uspela da očuva inflaciju na nivou ispod dva odsto u poslednjih sedam godina, što je znatno niže od prosečne inflacije od oko 10 odsto u periodu 2003–2012.
Agencija navodi i da je finansijska stabilnost ojačana, što argumentuje visokom kapitalnom adekvatnošću, smanjenjem učešća problematičnih kredita na 3,4 odsto u septembru i sposobnošću finansijskog sistema Srbije da pruži punu podršku privrednom rastu.
„Očuvan kreditni rejting Srbije tokom pandemije, nastavljen priliv stranih direktnih investicija, kao i postignuta najniža cena zaduživanja na međunarodnom finansijskom tržištu, konkretna su potvrda poverenja investitora i rejting agencija da Srbija ima povoljnu makroekonomsku perspektivu. Istovremeno, to je i priznanje NBS i Vladi na uspešnom očuvanju makroekonomske i finansijske stabilnosti i povoljnih izgleda za privredni rast, kao neophodnom uslovu za rast životnog standarda naših građana”, istakla je guvernerka Jorgovanka Tabaković.
Agencija Standard & Poor’s ističe i da je projekciju rasta bruto domaćeg proizvoda Srbije za ovu godinu revidirala znatno naviše, sa –3,5 odsto na – 1,5 odsto, a da za sledeću godinu očekuje više nego potpuni oporavak i rast od 4,5 procenata. Kao ključan faktor koji je uticao na reviziju projekcije naviše agencija Standard & Poor’s navodi obiman i pravovremen paket mera monetarne i fiskalne politike, bez kojeg bi, prema navodima agencije, Srbija u 2020. godini imala znatno veći privredni pad.
Kada je reč o javnim finansijama, agencija navodi da je budžet za 2021. planiran s ciljem postepenog uravnoteženja javnih finansija i da će doprineti projektovanom smanjenju učešća javnog duga u BDP, uz nastavljeno povećanje kapitalnih investicija u infrastrukturne projekte.
U kontekstu smanjenja makroekonomskih neravnoteža ističe se i da se Srbija danas, u poređenju s periodom prethodne svetske krize, u finansiranju tekućeg deficita više oslanja na strane direktne investicije, a manje na prilive od portfolio investicija.
„Pretežna usmerenost stranih direktnih investicija u razmenljive sektore i regionalna dominacija u privlačenju investicija povećali su izvoznu bazu Srbije i doprineli rastu učešća izvoza robe i usluga u BDP sa ispod 34 odsto u 2012. na više od 50 odsto u 2019. godini”, istakla je guvernerka.
„Zahvaljujući sektorskoj i geografskoj diversifikaciji stranih direktnih investicija i izvoza, na kojima smo sistemski radili, bili smo u mogućnosti da tokom 2020. izbegnemo veći pad izvoza, koji se već u septembru vratio na pretkrizni nivo. Uprkos tome što će pad ekonomske aktivnosti zone evra ove godine iznositi više od sedam odsto, očekujemo da izvoz Srbije na nivou godine zabeleži jednocifreni pad”, dodala je Tabaković.
U svom izveštaju agencija navodi i da bi rejting Srbije u narednom periodu mogao biti povećan ukoliko se nastavi priliv stranih direktnih investicija i na taj način pruži dodatna podrška rastu izvoza i deviznih rezervi, što će dodatno povećati otpornost eksterne pozicije zemlje.
„Paket mera donet u rekordnom roku omogućio je da aktivnost u većini ključnih oblasti vrlo brzo dostigne pretkrizni nivo i da se očuvaju proizvodni kapaciteti, zaposlenost i potrošačko poverenje, što će Srbiji omogućiti da ostvari visok privredni rast naredne godine i da se u srednjem roku vrati na stopu rasta od oko četiri odsto godišnje”, istakla je Tabaković.