Rast crnogorske ekonomije u ovoj godini 10,7 odsto
12.11.2021 14:05 Autor: Redakcija Biznis.rs
Crnogorska ekonomija bi u ovoj godini, prema najnovijim prognozama Evropske komisije (EK), trebalo da ojača 10,7 odsto, a u narednoj 6,4 odsto.
EK je u najnovijim jesenjim prognozama, u koje je crnogorska agencija Mina-business imala uvid, navela da bi crnogorska ekonomija u 2023. godini trebalo da ojača 3,2 odsto.
Komisija je u prethodnim, prolećnim prognozama, prognozirala rast crnogorskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) u ovoj godini od 7,1 odsto, a u narednoj 6,5 odsto.
“Nakon duboke recesije prošle godine, poboljšanje epidemiološke situacije i otvaranje granica doprinelo je snažnom oporavku privrede u drugom i trećem kvartalu ove godine”, navodi se u delu izveštaja EK koji se odnosi na Crnu Goru.
Oporavak je, kako smatraju u EK, vođen naletom privatne potrošnje i izvoza.
“Investicije su se vratile u pozitivnu teritoriju u ovoj godini, nakon pada u prethodne dve. Međutim, rast investicija će ostati slab nakon radova na auto-putu Bar-Boljare koji će se zaključiti krajem ove ili početkom naredne godine”, naveli su iz EK.
Predviđeni osnovni scenario podrazumeva puni oporavak turizma na nivoe pre pandemije, i predviđa se da će biti podloga i dalje visokoj stopi privrednog rasta naredne godine.
Osim toga, javna i privatna preduzeća najavila su značajna ulaganja u projekte obnovljivih izvora energije, koji ukupno iznose oko 20 odsto BDP.
“Međutim, precizan rok za njihovu implementaciju nije još poznat”, rekli su iz EK.
Izvoz, posebno od usluga, očekuje se da će nastaviti svoj oporavak u narednoj godini, pre nego što taj rast popusti 2023. godine.
“Očekuje se da će rast uvoza biti sporiji, posebno u narednoj godini, jer završetak radova na auto-putu smanjuje potražnju za građevinskim materijalom. Taj trend će se preokrenuti 2023. godine, sa snažnijom implementacijom novih zelenih i digitalnih investicionih projekata”, dodaje se u izveštaju.
S obzirom na veoma jaku zavisnost crnogorske privrede od turizma, ključni negativni rizik sa kojim se suočava ekonomija se odnosi na ponovno izbijanje pandemije i uvođenje ograničenja putovanja.
Iz EK su saopštili da se snažan rast privrede tokom letnje turističke sezone, nije odrazio na uporedivo poboljšanje situacije na tržištu rada, posebno u pogledu veće zaposlenosti.
Takođe, nakon završetka auto-puta ukloniće se važan izvor otvaranja radnih mesta.
“Međutim, oporavak aktivnosti ulaganja i održivog rasta u 2023. godini će vratiti stopu nezaposlenosti na nivo pre pandemije”, smatraju u EK.
Rast globalnih cena energije i robe u ovoj godini, povećaće inflaciju u prvoj polovini naredne.
“Međutim, Crna Gora bi se mogla suočiti sa još upornjim pritiscima cena, zbog mogućeg povećanje raspoloživog prihoda domaćinstava”, dodali su iz EK.
Prognoza predviđa da će budžet u narednoj godini biti blizu balansa i da će ostvariti mali suficit u 2023. godini, pod pretpostavkom da nikakvi dalji projekti javnih investicija, finansirani velikim dugom, ne počnu tokom prognoziranog perioda.