Rast kineskog izvoza u junu
14.7.2025 09:59 Autor: Redakcija Biznis.rs 0



Izvoz iz Kine ponovo je dobio zamah u junu, jer su kompanije požurile da realizuju narudžbine dok još traje krhko primirje u carinskom ratu između Pekinga i Vašingtona, pred novu rundu tarifa zakazanu za avgust. Posebno su ojačane isporuke ka zemljama jugoistočne Azije, koje sve češće služe kao tranzitna čvorišta.
I kineske i američke kompanije sa zebnjom prate da li će dve najveće svetske ekonomije uspeti da postignu trajniji dogovor ili će globalni lanci snabdevanja ponovo biti poremećeni reaktiviranjem carina koje premašuju 100 procenata, prenosi Reuters.
Suočeni sa slabom domaćom tražnjom i nepovoljnijim uslovima u SAD, gde prodaju robu vrednu više od 400 milijardi dolara godišnje, kineski proizvođači pokušavaju da obezbede tržišni udeo u bližim ekonomijama, ne čekajući rasplet sa Vašingtonom.
Prema podacima kineske carine, izvoz iz Kine porastao je u junu za 5,8 procenata u odnosu na isti mesec prošle godine, što je bolje od očekivanog rasta od pet odsto i znatno više od majskih 4,8 odsto. Uvoz je takođe porastao za 1,1 odsto, nakon pada od 3,4 procenta u maju.
Tržišta su pozitivno reagovala na najnovije podatke, pa je glavni indeks CSI300 porastao za 0,2 odsto, a Šangajski kompozitni indeks za 0,4 procenta, dostižući nivoe koji nisu viđeni od oktobra.
Iako su isporuke ka SAD mesečno porasle za 32,4 procenta zahvaljujući ukidanju dela tarifa, međugodišnji izvoz i dalje beleži pad. Nasuprot tome, izvoz ka državama ASEAN-a (Asocijacija nacija Jugoistočne Azije) porastao je za 16,8 procenata.
Ukupan trgovinski suficit Kine u junu iznosio je 114,7 milijardi dolara, što je porast u odnosu na 103,2 milijarde u maju. Izvoz retkih zemnih metala iz Kine porastao za 32 odsto u odnosu na maj, što sugeriše da su nedavni sporazumi o liberalizaciji njihove trgovine počeli da daju rezultate.
Pročitajte još:
Peking ima rok do 12. avgusta da postigne stabilan sporazum sa Belom kućom, dok Tramp paralelno širi trgovinski rat na druge partnere. Njegova nova carina od 40 odsto na reeksport iz Vijetnama pogađa i kineske proizvođače koji koriste tu zemlju kao posrednika za preusmeravanje robe. Takođe, najavljena je i carina od 10 procenata na uvoz iz zemalja BRICS-a, što dodatno povećava pritisak.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.