O čemu treba voditi računa u procesu likvidacije preduzeća?

Razlike u brisanju preduzetnika i d.o.o

Vesti

15.12.2021 10:50 Autor: Ljiljana Begović 0

Razlike u brisanju preduzetnika i d.o.o Razlike u brisanju preduzetnika i d.o.o
Likvidacija preduzeća, odnosno društva sa ograničenom odgovornošću znak je da je došlo do prekida privredne aktivnosti. Kada privredni subjekat uđe u proces likvidacije to... Razlike u brisanju preduzetnika i d.o.o

Likvidacija preduzeća, odnosno društva sa ograničenom odgovornošću znak je da je došlo do prekida privredne aktivnosti.

Kada privredni subjekat uđe u proces likvidacije to ne znači da je postojao problem sa likvidnošću. Kako objašnjavaju iz Saveza računovođa i revizora Srbije, potrebno je razlikovati stečaj od likvidacije.

Ukoliko odluči da zatvori preduzetničku radnju poreski obveznik podnosi Prijavu, odnosno Zahtev za brisanje iz Registra privrednih subjekata (APR). Potom se čeka na Rešenje o brisanju. Preduzetnik je dužan da obavesti Poresku upravu o brisanju radnje iz registra, a tom prilikom podnosi dokumentaciju kojom potvrđuje ostvarene prihode u minulom periodu. Na osnovu ovih dokumenata Poreska uprava sastavlja konačna rešenja.

Prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, ukupan broj firmi koje su od početka godine ušle u proces likvidacije je 7.473. U odnosu na 2020. godinu ne postoji bitnija razlika, kada je likvidaciju započelo 7.614 kompanija.

Likvidacija može da bude dobrovoljna, kada je pokreću članovi privrednog društva, i prinudna kada to po službenoj dužnosti čini Agencija za privredne registre.

Preduzetnik je dužan da o brisanju radnje iz APR obavesti i Upravu javnih prihoda lokalne samouprave na kojoj posluje. Reč je o organu koji je tokom godina poslovanja ubirao prihode na ime Komunalne takse, Takse za isticanje firme i Takse o korišćenju građevinskog zemljišta.

Upis radnog staža koji je vlasnik preduzetničke radnje ostvario tokom poslovanja dobija se na osnovu uverenja koje izdaje Poreska uprava. Pre toga neophodno je izmiriti sve obaveze prema lokalnoj samoupravi, odnosno Poreskoj upravi.

Pre brisanja iz Registra privrednih subjekata preduzetnik mora da dostavi potvrdu da je izmirio obaveze prema APR i doprinose za PIO. 

Foto: Pixabay.com

Nakon toga podnosi se prijava za prestanak obavljanja delatnosti, kao i prijava Poreskoj upravi.

„Ne treba zaboraviti na podnošenje vanrednog finansijskog izveštaja APR. Ukoliko je preduzetnik PDV obveznik, morao bi da se briše iz evidencije PDV, pa tek onda da se briše iz registra APR-a. Privrednici koji su imali fiskalnu kasu imaju obavezu da odnesu uređaj u Poresku upravu kako bi se defiskalizovao“, kažu za naš portal iz Saveza računovođa i revizora Srbije.

Najčešće se preduzetnici odlučuju da postupak brisanja iz registra APR povere knjigovodstvenim agencijama. 

Likvidacija d.o.o

Postupak prestanka privredne aktivnosti za društva sa ograničenom odgovornošću takođe se sprovodi u Agenciji za privredne registre.

Za razliku od zatvaranja preduzetničke radnje likvidacija d.o.o je nešto duža i komplikovanija.

Koraci u postupku likvidacije

  • Podnošenje prijave za prestanak obavljanja delatnosti radnje
  • Pokretanje postupka kod Agencije za privredne registre
  • Pokretanje postupka u slučaju da se radnja zatvara usled smrti osnivača
  • Podnošenje izjava članova domaćinstva preduzetničke radnje
  • Pribavljanje rešenja o brisanju preduzetnika iz Registra APR

Najčešći razlozi za prestanak poslovanja i likvidacije d.o.o je neisplativost. Likvidacija je jedno od rešenja u slučaju da neko od vlasnika premine, a naslednici ne žele da nastave sa poslom. Nekada se događa da članovi vlasničke strukture odlaze u penziju, obustavljaju radne aktivnosti, pa se privredno društvo briše iz registra APR.

Postupak likvidacije društva sa ograničenom odgovornošću se odvija u tri faze i može trajati najmanje 120 dana. Vreme neophodno za pokretanje likvidacije najčešće traje od dva do pet radnih dana. Na sva neophodna uverenja iz Poreske uprave i organa lokalne samouprave najčešće se čeka do dve nedelje. Postupak brisanja d.o.o. iz registra APR sa izdavanjem uverenja najčešće traje od tri do pet dana i obavlja se tek po isticanju zakonski predviđenog roka od 120 dana.

Pre zatvaranja d.o.o vlasinici moraju da izmire sve obaveze. 

„Takse koje se plaćaju prilikom likvidacije nisu visoke. Najveći gubitak koji se tom prilikom može dogoditi odnosi se na vreme. Druga stvar koja iziskuje troškove odnosi se na angažovanje knjigovodstvene agencije koja nudi uslugu likvidacije. Stručno lice sastavlja bilanse i obaveštenja poverilaca, tako da se pre svega radi o dugotrajnom procesu koji traje više meseci“, objašnjavaju iz Saveza računovođa i revizora Srbije.

Prema podacima na sajtu APR, visina nadoknade za brisanje privrednog subjekta iznosi 3.000 dinara.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.