Nova odluka Izvršnog odbora Narodne banke Srbije

Referentna kamatna stopa nepromenjena

BankeNovacSrbijaVesti

11.3.2021 17:02 Autor: Gordana Bulatović

Referentna kamatna stopa nepromenjena Referentna kamatna stopa nepromenjena
Izvršni odbor NBS zadržao je postojeću referentnu kamatnu stopu od jedan odsto. Prilikom donošenja ovakve odluke, Izvršni odbor je, kako se navodi u saopštenju... Referentna kamatna stopa nepromenjena

Izvršni odbor NBS zadržao je postojeću referentnu kamatnu stopu od jedan odsto. Prilikom donošenja ovakve odluke, Izvršni odbor je, kako se navodi u saopštenju NBS, imao pre svega u vidu da i dalje podsticajno deluju prethodno donete mere monetarne i fiskalne politike, kao i da je najavljen treći paket fiskalnih mera. To znači da će koordinisane mere monetarne i fiskalne politike nastaviti povoljno da deluju na uslove finansiranja privrede i građana i rast njihovog raspoloživog dohotka.

Izvršni odbor je istakao da pad ekonomske aktivnosti na nivou godine iznosi jedan odsto, što je u potpunosti u skladu s projekcijom koju je u poslednjih nekoliko meseci isticala Narodna banka Srbije. Naime, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, stopa rasta bruto domaćeg proizvoda u četvrtom tromesečju iznosila je –1,1 odsto međugodišnje i ovaj podatak je revidiran naviše u odnosu na inicijalni (–1,3 procenta), što ukazuje na to da je domaća ekonomija pokazala znatnu otpornost i pored pogoršanja epidemiološke situacije od oktobra. Pad ekonomske aktivnosti na nivou godine manji je od prethodno procenjenog i iznosi jedan odsto.

Dostupni mesečni pokazatelji, a pre svega industrijska proizvodnja i promet u trgovini na malo, koji su u januaru zabeležili međugodišnji rast od 2,5 odsto i 3,2 procenta, respektivno, ukazuju na to da je oporavak ekonomske aktivnosti nastavljen i na početku ove godine.

Oporavak domaće tražnje biće podstaknut ove godine najavljenim trećim fiskalnim paketom mera pomoći privredi i građanima od oko dve milijarde evra, što će ubrzati ekonomski oporavak u narednom periodu. Pored toga, Izvršni odbor očekuje nastavak relativno snažnog priliva stranih direktnih investicija u Srbiju, pretežno u razmenljive sektore, što, uz očekivan oporavak eksterne tražnje, treba da doprinese dvocifrenom rastu izvoza ove godine.

Narodna banka Srbije, kako se navodi u saopštenju ove institucije, nastavlja da osmu godinu zaredom, i u uslovima pandemije, ispunjava svoj osnovni cilj – obezbeđenje niske i stabilne inflacije. U januaru je međugodišnja inflacija iznosila 1,1 odsto i bila je niža od očekivane zbog manjeg rasta cena povrća od sezonski uobičajenog, dok je u pravcu rasta inflacije očekivano delovalo poskupljenje električne energije i naftnih derivata po osnovu više svetske cene nafte. Bazna inflacija, tj. inflacija po isključenju hrane, energije, alkohola i cigareta, nastavila je stabilno kretanje i u januaru je bila na istom nivou kao u decembru (2,1 odsto međugodišnje). Izvršni odbor očekuje da će inflacija i u narednom periodu biti niska i stabilna, u donjoj polovini ciljanog raspona. Važan faktor niske i stabilne inflacije bila je i ostala obezbeđena relativna stabilnost deviznog kursa, kao i usidrenost inflacionih očekivanja finansijskog sektora i privrede, koja potvrđuju kredibilitet monetarne politike.

Stanje globalne ekonomije i izgledi za njen rast i dalje su pod uticajem pandemije i mera koje se preduzimaju za njeno ograničavanje. Ipak, uprkos pogoršanju epidemiološke situacije kod naših glavnih trgovinskih partnera tokom zime, ekonomski uticaj pandemije bio je znatno blaži nego što je bio na njenom početku – pad aktivnosti u uslužnim sektorima ublažen je solidnim rezultatima industrijske proizvodnje. S napretkom u procesu vakcinacije i očekivanim postepenim ublažavanjem restriktivnih mera, Izvršni odbor očekuje pokretanje snažnijeg oporavka ekonomske aktivnosti naših glavnih trgovinskih partnera i pozitivan uticaj na izvoz naše privrede. Brzina oporavka svetske privrede opredeljivaće i kretanja na međunarodnom finansijskom i robnom tržištu i tokove kapitala prema zemljama u usponu, a time i Srbiji, zbog čega je neophodna opreznost u vođenju monetarne politike.

Pored toga, Izvršni odbor je imao u vidu i prisutnu neizvesnost u pogledu kretanja svetske cene nafte, koja raste od novembra prošle godine i sada dostiže nivo pre pandemije. Takođe, globalno posmatrano, cene hrane beleže rast od sredine prošle godine i dostigle su najviše nivoe od 2014. godine. To će doprineti da inflacija u međunarodnom okruženju bude viša ove godine u odnosu na prethodnu, koju je obeležila izuzetno niska inflacija, pa i deflacija u nekim zemljama zbog smanjene tražnje u uslovima pandemije.

Izvršni odbor ističe da će prioritet monetarne politike i dalje biti obezbeđenje cenovne i finansijske stabilnosti, uz podršku što bržem rastu naše privrede i zaposlenosti, daljem rastu izvoznog sektora, kao i povoljnom investicionom ambijentu. Narodna banka Srbije će nastaviti da pažljivo prati kretanja i uticaj ključnih faktora iz domaćeg i međunarodnog okruženja na inflaciju, finansijsku stabilnost i brzinu ekonomskog oporavka i da, u skladu s tim, prilagođava svoje mere u interesu naše privrede i građana.

Naredna sednica Izvršnog odbora na kojoj će biti doneta odluka o referentnoj kamatnoj stopi održaće se 13. aprila.

Tagovi
NBS VESTI

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.