Investitori se žale i na propise

Birokratija koči razvoj OIE u Hrvatskoj

EkologijaEURegionU fokusu

23.5.2025 09:21 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Birokratija koči razvoj OIE u Hrvatskoj Birokratija koči razvoj OIE u Hrvatskoj
Nepredvidivost propisa, uz sporost procedura za izdavanje dozvola, najviše muče investitore u sektoru obnovljivih izvora energije (OIE) u Hrvatskoj. Kada se tome doda i... Birokratija koči razvoj OIE u Hrvatskoj

Nepredvidivost propisa, uz sporost procedura za izdavanje dozvola, najviše muče investitore u sektoru obnovljivih izvora energije (OIE) u Hrvatskoj.

Kada se tome doda i činjenica da je polovina hrvatske elektroenergetske mreže zastarela, postaje potpuno jasno zašto kaska u razvoju postrojenja za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora, za zemljama Evropske unije.

Na konferenciji Dani obnovljive energije u Podstrani kod Splita, najvećem godišnjem skupu učesnika sektora obnovljivih izvora energije u Hrvatskoj, direktor Energetskog instituta “Hrvoje Požar” Dražen Jakšić istakao je da je 50 odsto hrvatske elektroenergetske mreže prošlo svoj vek trajanja i da bi bila potrebna značajna ulaganja, pišu Finacije.hr.

Napomenuo je da Hrvatska poslednjih godina napreduje u razvoju novih postrojenja, posebno u kapacitetu solarnih elektrana, ali je primetno i da zastaje u procesu dekarbonizacije.

„Od 1990. godine emisija ugljen-dioksida je smanjena za oko 20 odsto, ali to nije bilo planirano, ali u poslednje vreme obnovljivi izvori energije tome daju sve veći doprinos. Tamo gde smo loši je elektromobilnost, jer smo na dnu EU po udelu obnovljivih izvora u saobraćaju“, rekao je Jakšić.

Prema njegovim rečima, do 2030. godine, prema postojećim planovima, trebalo bi bude 2,4 gigavata (GV) kapaciteta u solarnim elektranama i 2,3 GV u vetroelektranama pored 2,6 GV u postojećim hidroelektranama.

“Obnovljivi izvori su jedno od naših glavnih oružja za smanjenje emisija“, rekao je on.

Napomenuo je da Hrvatska trenutno proizvodi 44 odsto ukupnih energetskih potreba, a ostatak se uvozi, najviše nafte i prirodnog gasa, ali i drugih energenata.

Predstavnici investitora – DRI, E.ON, CVP Europe, Petrol i ENNA Group – koji su učestvovali na panelu o propisima i praksi u hrvatskom energetskom sektoru jednoglasno su izjavili da nepredvidivost regulative trenutno može biti čak i veći problem od dužine trajanja projekta.

Predsednik uprave slovenačkog Petrola za Hrvatsku Ante Mandić istakao je da je ovo veoma važna godina za energetiku u Hrvatskoj jer se menja šest zakona koji utiču na sektor.

Upadljivo je da na najvećoj godišnjoj konferenciji o obnovljivim izvorima u Hrvatskoj nema predstavnika iz vrha Ministarstva privrede, koje je jedan od pokrovitelja konferencije, a trebalo bi da budu zainteresovani da saslušaju poruke sa ovakvih događaja i objasne šta se radi na rešavanju poteškoća sa kojima se investitori susreću.

Zvonimir Novak, direktor poslovnog razvoja u ENNA Grupi, kao poređenje je naveo brzinu izgradnje njihove solarne elektrane od skoro 90 megavata (MV) u Rumuniji, koja bi trebalo da bude u funkciji u trećem kvartalu iduće godine, a kao kontraprimer višegodišnje čekanje na tender za premium sistem subvencija za investitore u ovakvim projektima u Hrvatskoj, bez kojih je finansijska gradnja geotermalnih elektrana u Hrvatskoj neprofitabilna. ima veliki potencijal u ovom segmentu obnovljivih izvora.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.