DA LI JE LEK PROTIV ARTRITISA efikasan protiv korona virusa?

EULifestyleRegionSvetZdravlje

23.3.2020 18:53 Autor: Julijana Vincan

DA LI JE LEK PROTIV ARTRITISA efikasan protiv korona virusa? DA LI JE LEK PROTIV ARTRITISA efikasan protiv korona virusa?
Farmaceutski gigant “Roche” potvrdio je da su u toku pregovori sa Slovenijom o korišćenju leka Tocilizumab , za tretiranje obolelih od korona virusa. Lek... DA LI JE LEK PROTIV ARTRITISA efikasan protiv korona virusa?

Farmaceutski gigant “Roche” potvrdio je da su u toku pregovori sa Slovenijom o korišćenju leka Tocilizumab , za tretiranje obolelih od korona virusa. Lek se koristi za lečenje remautoidnog artritisa, a još nema čvrstih dokaza da je ovaj lek delotvoran u lečenju bolesti koju nosi virus Covid-19.

U Italiji se ovaj lek trenutno testira na 50 osoba zaraženih virusom. Tocilizumab se pokazao kao efikasan u lečenju upale pluća izazvane virusom Covid-19. Pored prvih šest pacijenata u Napulju, ovo je potvrđeno i u drugim delovima Italije, izjavio je za italijanske medije Paolo Ascierto, načelnik Pascali instituta za onkologiju.

Matija Tomšič, reumatolog kliničkog odeljenja za reumatologiju UKC Ljubljana izjavio je za “Delo” da je lek  Tocilizumab poznat još od 2005. godine, kada ga je pomenuta farmaceutska kompanija razvila. To je jedan od lekova koji se koristi za reumatoidni artritis, ali je takođe korišćen za lečenje nekih drugih bolesti.

Kada je u pitanju virus Covid-19, virus izaziva takozvanu citokinsku reakciju u plućima. Citokini su sitni molekuli koji reaguju kada ćelije komuniciraju. Ovaj lek deli te molekule, tako da kada naiđe burna reakcija usled punjenja pluća tečnošću, neće doći do smrti pacijenta u tom trenutku, rekao je Tomšič i dodao da je bio upitan i povodom leka protiv malarije i da postoje informacije da taj lek može da spreči virus da se širi i razmnožava.

Janez Tomažič, načelnik katedre za infekcijske bolesti i epidemiologiju na Medicinskom fakultetu u Ljubljani izjavio je da se testiraju različiti lekovi. On je podsetio da ne postoje registrovani lekovi za Covid-19, ali postoji više kandidata koji se koriste i širom sveta eksperimentalno na infektivnim klinikama. Tomažič je naglasio da su ovo su sredstva koja su se pokazala dobrim protiv SARS i da se nada da će to i ovde biti slučaj. Prema njegovim rečima, još je rano govoriti da li i koji od ovih lekova zaista deluje. 

Klinički farmakolog Medicinskog fakulteta u Beogradu, dr Janko Samardžić, za portal „Srbija Danas“ izjavio je da iskustva kolega iz Italije potvrđuju da izvesnu efikasnost protiv korona virusa pokazuju lekovi za HIV (Lopinavir/Ritonavir) u kombinaciji sa Hlorokinom (lek koji se koristi kod malarije). U drugoj liniji se koristir Emdesivir (lek koji je korišćen proti vebole) i pouzdani rezultat i njegove efikasnosti i bezbednosti očekuju se do kraja aprila u Kini.

Svi ispitivani lekovi se koriste kod najtežih slučajeva u bolničkim uslovima, jer je neophodan medicinski nadzor kod pacijenata na terapiji, kaže dr Samardžić.

Među potencijalnim lekovima, ispituju se još Interferon alfa, Triazavirin, kao i pomenuti tocilizumab, ali za sada nemamo dovoljno relevantnih podataka koji bi potvrdili njihovu efikasnost i bezbednost u terapiji protiv korona virusa – objasnio je Samardžić.

VAKCINA JOŠ DALEKO?

Mnoge farmaceutske kompanije tvrde da su blizu pronalaska vaccine protiv korona virusa, ali da se ne očekuju prvi rezultati pre juna ove godine. A i posle tog perioda je neophodno testirati nove vakcine kako bi se dokazala njihova sigurna upotreba i delotvornost. Međutim, Medicago, biofarmaceutska kompanija iz Kvebeka (Kanada) koju finansira Pentagon, rekla je da je proizvela vakcinu protiv korona virusa samo 20 dana nakon što je primila genetsku sekvencu ovog virusa.

To su uspeli, kako navode, uz pomoć jedinstvene tehnologije za koju se nadaju da će uskoro dostaviti na odobrenje Američkoj agenciji za hranu i lekove (FDA). Ovih vakcina protiv virusa covid-19 kompanija bi mogla da proizvede čak 10 miliona  doza mesečno.

Medicago nije prva istraživačka laboratorija koja tvrdi da je pronašla lek, ali direktor kompanije, Brus Klark, rekao je da je tehnika njegove kompanije pouzdanija je i lakša za skaliranje. Kada se korona virus pojavio, prve procene su bile da će za proizvodnju vakcine biti potrebno i do godinu i po dana.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.