Potrebna promena vrednovanja radnog učinka u javnom sektoru

Iskustvo Hrvatske u reformi zarada dragoceno za Crnu Goru

RegionU fokusu

11.4.2025 09:53 Autor: Redakcija Biznis.rs 2

Iskustvo Hrvatske u reformi zarada dragoceno za Crnu Goru Iskustvo Hrvatske u reformi zarada dragoceno za Crnu Goru
Sprovođenje sveobuhvatne reforme zarada, koja će objektivno vrednovati posao na određenom radnom mestu i ujednačiti zarade za poslove iste složenosti, veoma je teško, ocenila... Iskustvo Hrvatske u reformi zarada dragoceno za Crnu Goru

Sprovođenje sveobuhvatne reforme zarada, koja će objektivno vrednovati posao na određenom radnom mestu i ujednačiti zarade za poslove iste složenosti, veoma je teško, ocenila je državna sekretarka u Ministarstvu finansija Crne Gore Jovana Nišavić.

Ona je na sastanku sa državnom sekretarkom u hrvatskom Ministarstvu pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, Fadilom Bahović, pohvalila reformu koju je Hrvatska sprovedela u prethodnom periodu i dodala da je to iskustvo dragoceno za Crnu Goru.

„Iskustvo Hrvatske dragoceno je za Crnu Goru, budući da je u agendi Vlade visoko među prioritetima, postavljen zadatak smanjenja nejednakosti u zaradama, odnosno pravednijeg sistema u kojem će zaposleni imati približno jednaku zaradu za sličnu složenost poslova“, navela je Nišavić na sastanku organizovanom u okviru radne posete Hrvatskoj, prenela je Mina.

Iz Ministarstva finansija su objasnili da je cilj posete bila razmena iskustva u oblasti reforme zarada u državnim i javnim službama, koju Hrvatska sprovodi poslednjih godina.

Oni su dodali da je sastanak bio prilika da se razgovara o načinu organizacije javnog sektora u Hrvatskoj, upravnom i institucionalnom okviru sistema zarada, kao i o mehanizmima za njihovo određivanje i obračun.

„Poseban akcenat je stavljen na strukturu zarade, detalje sprovedene reforme, metodologiju vrednovanja učinka, kao i proces konsolidacije radnih mesta i njihovo svrstavanje u platne razrede“, navodi se u saopštenju.

Tokom posete Hrvatskoj, razgovarano je i o ulozi Svetske banke u sprovođenju reformi, trenutnom stanju sistema, iskustvima iz sprovedene prakse i poreporukama za buduće korake.

Prikazan je i način funkcionisanja centralizovanog sistema platnog spiska, uključujući njegov obim, pravni okvir, mehanizme kontrole i izveštavanja.

  • DUCA

    12.4.2025 #1 Author

    Iskustvo Hrvatske u reformu zarade će mnogo pomoći Crnoj Gori.

    Odgovori

  • GAGA

    13.4.2025 #2 Author

    Ovo pomaze Crnoj Gori

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.