Priprema zakona o upravljanju državnim preduzećima u Crnoj Gori u završnoj fazi
14.7.2025 09:19 Autor: Redakcija Biznis.rs 0



Zakon o upravljanju preduzećima u državnom vlasništvu, kao i strateški dokument Politika državnog vlasništva, koji predviđa depolitizaciju i profesionalizaciju upravljanja, nalaze se u završnim fazama i biće pred narodnim poslanicima na jesenjem zasedanju, saopštilo je Ministarstvo finansija Crne Gore.
Ovaj vladin resor će, nakon usvajanja pomenutih akata, imati centralizovani nadzor nad radom svih preduzeća u državnom vlasništvu, kao i nad državnom imovinom, piše eKapija pozivajući se na Vijesti.
Usvajanje zakona i prelazak na menadžerski, depolitizovan način upravljanja državnim preduzećima obaveza je koju je Crna Gora preuzela Reformskom agendom u procesu pristupanja Evropskoj uniji. Takav pristup su ranije u svojim preporukama zahtevali i Svetska banka (SB) i Međunarodni monetarni fond (MMF).
Ministarstvo finansija, u saradnji sa nadležnim institucijama i uz ekspertsku podršku Svetske banke, pripremilo je Nacrt zakona o upravljanju preduzećima u državnom vlasništvu, kao i nacrt politike državnog vlasništva. Oba dokumenta izrađena su u skladu sa međunarodnim standardima i uvažavaju principe korporativnog upravljanja koje propisuje OECD (Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj). Dokumenti se trenutno međuinstitucionalno usklađuju, nakon čega će uslediti javna rasprava – najverovatnije u septembru, naveli su iz ministarstva.
OECD principi korporativnog upravljanja podrazumevaju fer, efikasno i transparentno upravljanje, sa akcentom na profesionalnost i odgovornost upravnog odbora i menadžmenta.
Prema programu rada vlade za tekuću godinu, predviđeno je usvajanje Predloga zakona o upravljanju privrednim društvima u državnom vlasništvu, a iz ministarstva ističu da bi nacrt mogao biti upućen skupštini u poslednjem kvartalu.
Nacrt zakona, kreiran prema OECD principima, reguliše obavljanje vlasničke funkcije u državnim firmama, definiše osnovna načela i pravila u oblasti vlasništva, osnivanja i upravljanja, kao i prava i obaveze članova, akcionara i upravnih organa, njihove međusobne odnose i odgovornost prema vlasnicima, odnosno akcionarima.
Ključna novina jeste prelazak sa decentralizovanog sistema na centralizovani model, gde će ministarstvo finansija imati koordinacionu ulogu u vršenju vlasničkih funkcija.
Dodatne novine uključuju jasno definisane ciljeve državnih preduzeća, vođenje registra, precizne uslove za osnivanje, očekivanja i specifične ciljeve, profesionalizaciju organa upravljanja i jasne linije izveštavanja.
Tokom pripreme zakona, ministarstvo je pozvalo resorna ministarstva i relevantne organe da delegiraju predstavnike za radnu grupu koja će sprovoditi reformske aktivnosti na unapređenju regulatornog okvira.
Pročitajte još:
U radnoj grupi učestvuju predstavnici ministarstava finansija, ekonomskog razvoja, turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja severa, energetike i rudarstva, poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, saobraćaja, pomorstva, prosvete, nauke i inovacija, prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, zdravlja, kao i državnih institucija poput Fonda PIO, Nacionalne službe za zapošljavanje, Razvojne banke, Agencije za borbu protiv korupcije, Agencije za zaštitu konkurencije, Državne revizorske institucije, Poreske uprave, Ekonomskog fakulteta Univerziteta Crne Gore, Privrednog i Apelacionog suda.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.