Za proizvodnju struje

U Crnoj Gori potrošači privatne biznise subvencionisali sa 100 miliona evra

PreduzetnikRegion

26.8.2024 08:55 Autor: Redakcija Biznis.rs 1

U Crnoj Gori potrošači privatne biznise subvencionisali sa 100 miliona evra U Crnoj Gori potrošači privatne biznise subvencionisali sa 100 miliona evra
Potrošači su za privatne biznise za proizvodnju struje zadnjih godina platili oko 100 miliona evra po osnovu subvencija, koje je 2016. godine uvela vlada... U Crnoj Gori potrošači privatne biznise subvencionisali sa 100 miliona evra

Potrošači su za privatne biznise za proizvodnju struje zadnjih godina platili oko 100 miliona evra po osnovu subvencija, koje je 2016. godine uvela vlada DPS-a, a nove vlade nastavile, saopšteno je iz Akcije za socijalnu pravdu (ASP).

Oni su kazali da dok državna Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) kao istorijski uspeh ove godine najavljuje početak gradnje prve faze vetroelektrane (VE) Gvozd snage 54 MW, znanim i neznanim investitorima je dominantno vlada Dritana Abazovića izdala urbanističko tehničke uslove za gradnju solarnih (SE) i vetroelektrana od preko 2.300 MW instalisane snage, prenosi Mina.

„O kolikom obimu se radi najbolje pokazuje podatak da je početkom ove godine ukupna instalisana snaga svih energetskih objekata u zemlji za proizvodnju struje bila 1.067 MW, što znači da je privatnim investitorima kroz urbanističke uslove garantovana gradnja na brojnim lokacijama u duplo većem obimu, nego što je bila instalisana snaga u zemlji“, navodi se u saopštenju ASP-a.

Oni su dodali da su u privatnom biznisu sa strujom do sada mahom bili ljudi povezani sa vrhom DPS-a, a podaci pokazuju da značajan deo kompanija ili osoba povezanih sa tom partijom planira nastavak biznisa, ali kroz gradnju ogromnih kapaciteta za proizvodnju struje.

„Premije se i dalje godinama garantuju, a platiće ih osiromašeni građani i privreda“, rekli su iz ASP-a.

Oni su naveli da dozvoljenu snagu za izgradnju solarnih i vetroelektrana kroz izdate urbanističko tehničke uslove trenutna prenosna mreža u zemlji ne može da priključi, već su potrebne nove stotine miliona evra ulaganja Crnogorskog elektroprenosnog sistema (CGES), čije poslovanje plaćaju potrošači kroz račune za struju, ali i godine izgradnje te mreže da bi se svi planirani objekti mogli priključiti na nju.

„To znači da se razvoj prenosne mreže opet pretpostavlja privatnim biznisima znanih i neznanih tajkuna, a ne stvarnim potrebama građana i javnom interesu“, kazali su iz ASP-a.

Oni su saopštili da takvo stanje stvari sa prenosnom mrežom manjinsku vladu Dritana Abazovića, u vreme dok je imala podršku DPS-a, nije sprečilo da prvo dopuni Zakon o uređenju prostora, kojim je sebi dala pravo da izdaje urbanističko tehničke uslove, a zatim se donese kontroverzni podzakonski akt, za vreme tehničkog mandata. Nakon toga je u roku od godinu i po izdato oko 30-ak urbanističkih uslova za gradnju SE i VE.

„Najveći deo je izašao iz kabineta tadašnje ministarke Ane Novaković Đurović, a manji deo iz kabineta njenog naslednika Janka Odovića. Od najnovijeg ministra u tom resoru Slavena Radunovića nema najava da će kontroverzni pravilnik staviti van snage, ili zatražiti zakonske izmene kako bi bile u korist javnog interesa, a ne tajkuna“, rekli su iz ASP-a.

Oni su podsetili da EPCG trenutno ima dve velike hidroelektrane (HE) Perućica i Piva, kao obnovljive izvore energije, sa oko 650 MW instalisane snage.

„U proteklim godinama EPCG posredstvom kćerke kompanije ugrađuje solarne panele domaćinstvima, a ranije je iz menadžmenta saopšteno da je instalisana snaga procenjena do 100 MW. Termoelektrana Pljevlja ima 225 MW instalisane snage, ali proizvodi struju iz uglja, koji uskoro mora da se ukine“, saopštili su iz ASP-a.

Oni su dodali da je EPCG od 2018. godine najavljivala gradnju VE Gvozd, ali da ima malo vlasništvo u zajedničkoj kompaniji. Projekat Briska gora je posle niza godina propao, a u javnosti se spominju solare i HE na Bilećkom jezeru i „razmatranje“ lokacije gde bi mogla da gradi.

„Drugim rečima, dok EPCG godinama najavljuje gradnju proizvodnih objekata iz obnovljivih izvora i tako zaokuplja pažnju javnosti, a u stvarnosti malo toga se preduzima, vreme je pokazalo da domaći tajkuni ne čekaju da bi sutra ubirali ogromne profite na račun potrošača i da se zakoni u ovoj zemlji i dalje većinom ‘pakuju’ za njih“, zaključuje se u saopštenju ASP-a.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.