Fabrika dužna da mesečno plaća eko-naknadu od 25.000 evra

U nikšićkoj Željezari više od tri tone opasnog otpada

RegionU fokusu

17.12.2024 08:27 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

U nikšićkoj Željezari više od tri tone opasnog otpada U nikšićkoj Željezari više od tri tone opasnog otpada
U nikšićkoj Željezari i dalje je deponovano 3.600 tona opasnog otpada, nastalog iz vremena poslovanja kompanije Tos čelik. Za taj otpad, fabrika je dužna... U nikšićkoj Željezari više od tri tone opasnog otpada

U nikšićkoj Željezari i dalje je deponovano 3.600 tona opasnog otpada, nastalog iz vremena poslovanja kompanije Tos čelik. Za taj otpad, fabrika je dužna da mesečno plaća eko-naknadu od 25.000 evra.

Menadžment Željezare osporava obavezu plaćanja naknade za 2022. godinu, dok iz Agencije za zaštitu životne sredine tvrde da je sve u skladu sa zakonom, piše eKapija.

Obaveza plaćanje eko-naknade od 300.000 evra godišnje za deponovani opasni otpad u jednoj od hala Željezare znatno opterećuje budžet nikšićke fabrike. Iako je sa poslovanjem počela 2023. godine, na teret joj se stavlja plaćanje eko-naknade i za godinu ranije.

Za Agenciju za zaštitu životne sredine nema dileme. Željezara je u obavezi da plaća eko-naknadu i za 2022. i o tome su ih, kažu u Agenciji, obavestili.

„S obzirom na to da se Željezara nije izjasnila na obaveštenje, a nakon toga i na doneto rešenje u zakonskom roku od 15 dana, smatrali smo da su isti prihvatili obavezu plaćanja naknade za deponovanje opasnog otpada”, saopštio je Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine.

Iz Željezare kažu da su se tokom godine žalili i Agenciji i resornom ministarstvu.

Svetozar Golubović, predsednik Odbora direktora Željezare, poručuje da očekuju ovih dana ili poziv ili neku odluku vezano za tu njihovu žalbu.

„To je poslato pre više od mesec, tako da očekujemo rasplet”, istakao je Golubović.

Za eko-naknadu za isti deponovani otpad, prethodni vlasnik Željezare, turska kompanija Tos čelik, ostala je dužna 290.000 evra. Nedavno je raspisan i javni poziv za uklanjanje otpada iz nikšićke fabrike. Golubović ističe da bi uklanjanje otpada Željezaru koštalo oko 1,5 miliona evra.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.