dekarbonizacija jasno postavljena kao obaveza

Regionu za pravednu tranziciju do 2030. potrebno 30 milijardi evra

RegionSrbijaVesti

16.4.2025 17:34 Autor: Redakcija Biznis.rs 1

Regionu za pravednu tranziciju do 2030. potrebno 30 milijardi evra Regionu za pravednu tranziciju do 2030. potrebno 30 milijardi evra
Dekarbonizacija je jasno postavljena kao obaveza koju su sve zemlje regiona već preuzele, saopštio je izvršni rukovodilac Direkcije za razvoj i investicije Elektroprivrede (EPCG)... Regionu za pravednu tranziciju do 2030. potrebno 30 milijardi evra

Dekarbonizacija je jasno postavljena kao obaveza koju su sve zemlje regiona već preuzele, saopštio je izvršni rukovodilac Direkcije za razvoj i investicije Elektroprivrede (EPCG) Ivan Mrvaljević, i dodao da će za pravednu tranziciju do 2030. biti potrebno 30 milijardi evra.

„Svi smo potpisnici tih obaveza. Zato se nameće potreba da otvorimo jasan i sveobuhvatan dijalog sa Evropskom komisijom (EU), jer bez institucionalne podrške, tranzicija neće biti ni pravedna, ni izvodljiva“, istakao je Mrvaljević, prenosi agencija Mina.

On je na panelu u okviru energetske konferencije Energetika 2025, koja se održava na Zlatiboru, kazao da region trenutno ne raspolaže fondovima koji bi obezbedili pravednu tranziciju.

„Procenjujemo da će regionu do 2030. godine biti potrebno oko 30 milijardi evra za ispunjenje svih ciljeva, a to otvara ključno pitanje – ko će to finansirati“, pitao je Mrvaljević i pozvao na zajednički i realističan pristup.

Mrvaljević se osvrnuo na aktuelne izazove u procesu pristupanja regiona sistemu EU ETS, sa posebnim osvrtom na poziciju Crne Gore.

Prema trenutnim informacijama, prvi slobodan termin za uspostavljanje tehničkog povezivanja tek krajem naredne ili početkom 2027. godine.

„Slične izazove imaju i druge zemlje regiona – poput Severne Makedonije koja planira spajanje sa Grčkom. Dakle, tehnički i fizički, značajne promene ne mogu se desiti preko noći“, objasnio je Mrvaljević.

On je ukazao na važnost uvođenja zaštitnih mehanizama prema trećim stranama.

„Ako bi Crna Gora bila izuzeta, a Srbija ne – naši trgovci bi pri kupovini električne energije iz Srbije morali da plaćaju dodatne takse. To bi značajno narušilo konkurentnost našeg tržišta“, poručio je Mrvaljević.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.