Revolut procenjen na 75 milijardi dolara
2.9.2025 08:11 Autor: Redakcija Biznis.rs 0



Revolut je pokrenuo proces kojim će neki zaposleni moći da prodaju svoje akcije u kompaniji po njenoj ukupnoj procenjenoj vrednosti od 75 milijardi dolara.
Takozvana sekundarna prodaja vrednuje svaku akciju na 1.381,06 dolara, navodi se u internom dopisu zaposlenima koji je video Bloomberg. Firma sa sedištem u Londonu već je privukla interesovanje novih i postojećih investitora, a zaposlenima je omogućeno da prodaju do 20 odsto svog udela.
Ova transakcija potvrđuje status Revoluta kao jedne od najvrednijih fintech kompanija na svetu, podižući mu vrednost sa prošlogodišnjih 45 milijardi dolara na nivo iznad tržišne kapitalizacije banke Barclays, iako je reč o privatnoj, a ne javnoj prodaji.
Portparol Revoluta izjavio je da kompanija redovno obezbeđuje zaposlenima prilike za likvidnost i potvrdio da je proces sekundarne prodaje u toku.
Vest je podstakla rast akcija fonda Molten Ventures, čiji portfelj čini više od 10 odsto udela u Revolutu.
Sekundarne prodaje omogućavaju postojećim akcionarima da prodaju svoj udeo bez izdavanja novih akcija, što je postalo popularno među fintech gigantima zbog zastoja na tržištu inicijalnih javnih ponuda.
Slične transakcije sproveo je i Stripe, a u prošlogodišnjoj prodaji Revoluta generalni direktor Nik Storonski je prodao akcije u vrednosti od oko 250 miliona dolara.
Pročitajte još:
Revolut je prošle godine imao više korisnika nego HSBC Holdings, povećao prihode za 72 odsto na četiri milijarde dolara i ostvario profit. Kompanija sada ima više od 60 miliona klijenata i istražuje širenje na američko tržište, uključujući mogućnost sticanja bankarske licence.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.