SAD uvoze kritične minerale iz Kine preko trećih zemalja
9.7.2025 10:19 Autor: Redakcija Biznis.rs 0



Neuobičajeno velike količine antimona, metala koji se koristi u baterijama, čipovima i protivpožarnim sredstvima, ušle su u SAD iz Tajlanda i Meksika otkako je Kina zabranila izvoz ovih materijala SAD u decembru prošle godine. Carinski i brodski podaci pokazuju da je najmanje jedna kineska firma uključena u ovu trgovinu.
Kina dominira snabdevanjem antimonom, galijumom i germanijumom, mineralima ključnim za telekomunikacije, poluprovodnike i vojnu tehnologiju. Zabrana je došla kao odgovor na američka ograničenja kineskog sektora čipova. To je dovelo do promene trgovinskih tokova, pri čemu SAD sada nabavlja zabranjene metale preko trećih zemalja, što su potvrdili i industrijski stručnjaci i američki poslovni lideri, prenosi Reuters.
SAD su uvezle 3.834 metričke tone antimonskih oksida iz Tajlanda i Meksika između decembra i aprila, više nego što je uvezeno u skoro tri prethodne godine zajedno. U međuvremenu su Tajland i Meksiko ušli u top tri tržišta za kineski antimon, iako prošle godine nisu bili ni u prvih deset.
Ove dve zemlje nemaju značajnu proizvodnju antimona, već samo po jednu topionicu. Njihova uloga je uglavnom da posreduju u preusmeravanju kineskog materijala ka SAD.
Cene antimona, galijuma i germanijuma porasle su, ali količina uvoza u SAD je ove godine na putu da dostigne ili premaši nivoe pre kineske zabrane. U nekim slučajevima, materijali se lažno označavaju kao gvožđe, cink ili čak umetnički materijal kako bi prošli kroz carinu. Ove metode nisu ni jednostavne ni jeftine, ali omogućavaju nastavak trgovine, uprkos kineskim ograničenjima.
Kineska firma Youngsun Chemicals posluje preko svoje tajlandske filijale Thai Unipet Industries, koja je od decembra do maja poslala 3.366 tona antimonskih proizvoda u SAD, što je 27 puta više nego u istom periodu prethodne godine. Kupac u SAD bila je teksaška firma Youngsun & Essen, koja je ranije direktno uvozila iz Kine.
Zakoni u SAD ne zabranjuju američkim firmama da kupuju metale kineskog porekla, ali Kina sve strože nadzire takve transakcije. U maju je Peking najavio kampanju protiv transšipmenta i krijumčarenja kritičnih minerala. Prekršioci mogu biti novčano kažnjeni, može im biti zabranjen izvoz ili mogu biti suočeni s višegodišnjim zatvorskim kaznama.
Pročitajte još:
Ipak, visoke cene na stranim tržištima i dalje motivišu trgovce da preuzmu rizik. Dok Kina ima sve potrebne zakone, sprovođenje tih propisa ostaje izazovno, zaključuju stručnjaci.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.