Samo na republičkom nivou nedostaje bar 1.000 inspektora
27.7.2021 09:13 Autor: Gordana Bulatović
„Nisam u potpunosti zadovoljna tempom realizacije plana za reformu inspekcija. Pored toga, inspektora mora biti više, samo na republičkom nivou ih nedostaje bar hiljadu“, kaže u razgovoru za portal Biznis.rs ministarka državne uprave i lokalne samouprave Marija Obradović.
Srbija ima, podseća ministarka Obradović, oko 4.200 inspektora raspoređenih u dva nivoa. Republički nivo koji broji nešto manje od 2.000 inspektora, raspoređenih u čak 46 republičkih inspekcija i oko 2.200 inspektora na lokalnom, odnosno gradskom i opštinskom nivou.
„Srazmerno strukturi privrede i očekivanjima koje smo postavili pred inspekcije na republičkom niovou, projektovane potrebe su oko 3.200, dok je kod gradova i opština situacija dosta različita i u tom smislu je Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu publikovao i standard dobre inspekcijske prakse na lokalu, koji daje indikatore za kalkulaciju broja inspektora spram karakteristika opštine ili grada. Sigurno je da i na tom nivou nedostaje priličan broj inspektora“, konstatuje ministarka za državnu upravu i lokalnu samoupravu.
Realizacija Akcionog plana za reformu inspekcija ne ide onim planom koji bi se mogao nazvati „zadovoljavajućim“, priznaje ministarka Obradović.
„Inspektori su tokom pandemije, pored lekara, prva linija u sistemu obezbeđenja normalnog funkcionisanja društva u celini kroz obezbeđenje primene propisanih mera. Posmatrajući objektivno, Srbija je upravo zbog efikasnog sistema primene propisanih mera bila pošteđena totalnog zatvaranja kakvo smo viđali u zemljama EU. Na taj način omogućen je maksimalan moguć poslovni ambijent i izbalansiran društveni život. Na žalost, iz razloga upravo preopterećenosti inspekcijskog sistema, na određeni rok, pomerene su određene aktivnosti predviđene planom reforme. Planirali smo bržu digitalizaciju, bolju dinamiku popunjavanja nedostajućih kapaciteta inspekcija, ukrupnjavanje inspekcija u inspektorate, kao i rešavanje statusnih pitanja inspektora. To je nešto na čemu ćemo dalje raditi i o čemu sam razgovarala sa predstavnicima Mreže inspektora Srbije. Razmišljamo o mogućnostima da se revidira postojeći ili čak donese novi akcioni plan za reformu inspekcija“, naglašava Obradović.
Jedna od primedbi koja se čula od strane inspektora je da oni nemaju adekvatan status u sistemu državne uprave.
„Inspektori su jedini kontakt države sa njenom privredom i građanima van institucija sistema. Drugim rečima, inspektori su svakodnevno u gostima kod privrede i građana, radeći zajednički s njima na obezbeđenju javnog interesa, kroz stalno poboljšanje primene propisa i standarda u gotovo svim sferama života. Njihova uloga se poslednjih godina takođe značajno promenila. Od nekada represivnog, stvoren je preventivno edukativni model inspekcija, koji je partnerski okrenut ka ‘dobroj privredi’ i građanima“, navodi ministarka Obradović.
Shodno ulozi koju imaju, dodaje ona, inspektori zaslužuju adekvatan status unutar sistema državnih službenika.
„I to je bila jedna od tema nedavnih razgovora sa predstavnicima Mreže inspektora Srbije, jer smo svesni da u pojedinim ministarstvima nije došlo do rešavanja ovih pitanja. Ima i drugih statusnih pitanja koja treba rešiti i Ministarstvo je spremno da pojača aktivnosti na tom polju“, zaključuje ministarka za državnu upravu i lokalnu samoupravu Marija Obradović.