Si Đinping najavio pravednu preraspodelu bogatstva
19.8.2021 13:16 Autor: Vladimir Jokanović
Predsednik Kine Si Đinping obećao je novu preraspodelu bogatstva u zemlji, stavljajući pod veći pritisak najbogatije građane i preduzeća u zemlji. U obraćanju najvišim liderima Komunističke partije Kine (KPK), Si je rekao da vlada mora da uspostavi sistem za preraspodelu bogatstva u interesu “društvene pravičnosti“.
Prema navodima zvanične agencije Xinhua, Si je naveo da je “potrebno razumno regulisati preterano visoke prihode i ohrabriti ljude i preduzeća sa visokim prihodima da se vrate u društvo“. Agencija u svom izveštaju nije iznela detalje Sijevog plana, ali on je sugerisao da bi vlada mogla da razmotri oporezivanje i druge načine preraspodele prihoda i bogatstva, prenosi CNN.
Si je pozvao na potrebu “zajedničkog prosperiteta“ među kineskim narodom kao ključnog za opstanak partije na vlasti i transformaciju zemlje u “potpuno razvijenu, bogatu i moćnu“ naciju do 2049. godine, stote godišnjice postojanja Narodne Republike Kine. “Zajednički prosperitet je prosperitet svih ljudi. Ne prosperitet nekoliko ljudi“, rekao je kineski predsednik na 10. zasedanju Centralnog komiteta KPK za finansijska i ekonomska pitanja.
“Zajednički prosperitet zapisan je u genima rukovodstva KPK kao unutrašnji zahtev i to nije floskula koja je iznenada izašla na videlo. To je cilj koji ćemo postići po svaku cenu bez obzira na unutrašnji i spoljni haos. Samo tako će se roditi prava globalna sila sa socijalizmom kineskih karakteristika, koja će zapanjiti svet“, rekao je za Global Times dekan Fakulteta za marksizam na Univerzitetu za finansije i ekonomiju u Tjanđinu, Cong Ji.
Od kada je nekadašnji kineski lider Deng Sjaoping uveo niz ekonomskih reformi i politiku otvaranja prema svetu 1978. godine, Kina je zakoračila na put socijalističke tržišne ekonomije, koja je zemlji donela velike promene i status svetskog ekonomskog čuda. Od 1978. kineska ekonomija je u proseku rasla za 9,5 odsto godišnje, dok je svetska ekonomija u istom periodu napredovala za po 2,9 procenata.
Nagli ekonomski razvoj Kine stvorio je unutrašnju ekonomsku neravnotežu, jer su bogati postajali bogatiji, a siromašni su sve više zaostajali. Kineska nejednakost uglavnom se ogleda na tri polja – jaz u prihodima između gradova i sela, regionalnoj neravnoteži i prazninama u pojedinim industrijama. Iako je neravnoteža logična u tržišno orijentisanim ekonomijama, kinesko rukovodstvo tvrdi da je ona samo privremena.
Sa BDP po glavi stanovnika višim od 10.000 dolara, Kina je prema standardima Svetske banke ekonomija sa višim i srednjim prihodom, a očekuje se da će uskoro ući u rang ekonomija sa visokim prihodima, već tokom perioda 2021-2025, odnosno 14. petogodišnjeg ekonomskog plana zemlje. Prema podacima Svetske banke, BDP Kine u 2020. godini bio je 14.722,73 milijardi dolara.
Najbogatiji kineski preduzetnici su pod sve većim pritiskom od novembra prošle godine, kada je planirana inicijalna javna ponuda (IPO) od 37 milijardi dolara za Ant Group, čiji je vlasnik Džek Ma. Ogromna ponuda je otkazana nakon što je kineski tajkun kritikovao nacionalne finansijske regulatore, prenosi FT.
Zvaničnici su nedavno osudili kompaniju Didi nakon što je ignorisala njihova upozorenja da odloži unos 4,4 milijarde dolara u SAD. Strogi novi propisi usmereni na rastuću kinesku obrazovnu industriju, koju je Si više puta kritikovao, takođe su izazvali pad vrednosti akcija kineskih kompanija koje se kotiraju na njujorškoj berzi.
Neimenovani kineski preduzetnik ocenio je za FT da su ponovni naglasak na nejednakosti i drugim društvenim problemima, zajedno sa nedavnim pritiskom na Didi i obrazovanje, jasan signal privatnom sektoru. “Partija želi da ima jaču reč u vašem poslu i želi da budete poslušniji“, izjavio je sagovornik.
Krajem aprila tri državna entiteta preuzela su jedan odsto udela i mesto u upravi podružnice kompanije ByteDance (vlasnici TikTok aplikacije) u Pekingu. To je pokrenulo spekulacije da bi kineska vlada mogla da preuzima “zlatne akcije“ i mesta u upravnim odborima i u drugim tehnološkim kompanijama.