Srbija ima dvostruko više zlatnih rezervi od svih ostalih zemalja Zapadnog Balkana zajedno
9.10.2024 11:22 Autor: Redakcija Biznis.rs 1
Zlato tokom ove godine gotovo svaki mesec beleži novi cenovni rekord. Kako stručnjaci kažu, u trenutnom ekonomskom okruženju, gde je rast privrede nestabilan i većina ekonomija se oporavlja od rekordne inflacije, zlato je postalo jako privlačna investicija. I za centralne banke i za građane. Rastu državne rezerve, a paralelno i zlatne “slamarice”.
Cenu zlata i intenzivan rast prethodnih meseci pokreću najveća tržišta. Kako statistika pokazuje, na svetskoj pozornici žutog metala u ovom trenutku najveći igrači su Kina, Indija i SAD.
Svake godine kinesko tržište poraste za oko 984 tona zlata! Osim toga, Narodna banka Kine je takođe ogroman kupac ovog plemenitog metala. U protekle tri godine ova institucija je kupila oko 300 tona.
”Ukoliko ubuduće Kina nastavi ovim tempom, prestići će mnoge zapadne zemlje poput Italije ili Francuske po rezervama zlata”, kaže Georgi Hristov iz Tavex zlato&srebro i dodaje da, “kada je tražnja za zlatom u pitanju, ova zemlja drži apsolutno prvo mesto, proizvodi i kupuje najviše zlata. Na zlato se u Kini gleda kao na tradicionalnu i stabilnu investiciju, i kao nezaobilazan poklon na svim svečanostima. Toliko je popularna investicija da, čak i mnoge kineske komercijalne banke nude kupovinu zlata na licu mesta ili kroz bankovni račun. Takođe je Kina veliki proizvođač, pa se zlato dosta kupuje i za industrijske svrhe.”
Prema najnovijim informacijama iz jula 2024. godine, Narodna Banka Srbije je kupila još dodatnih pet tona zlata u vrednosti od 350 miliona evra, što naše zlatne rezerve stavlja na oko 47 tona zlata u vrednosti od gotovo četiri milijarde dolara.
“Ovo je neverovatan skok, pogotovo kada pogledamo da je Srbija početkom 2012. imala oko 15 tona zlata i da je za deceniju utrostručila rezerve zlata. Skok cene investicionog zlata u proteklih 10 godina svedoči da se ova investicija itekako isplatila za Narodnu banku Srbije”, kaže Hristov.
Pročitajte još:
Srbija ima ubedljivo najveće rezerve zlata na Zapadnom Balkanu, čak ima više nego dvostruki iznos rezervi svih ostalih zemalja zajedno. Makedonija je druga na Zapadnom Balkanu sa sedam tona zlata, zatim Albanija sa 3,5 t, Slovenija sa 3,1 t, Crna Gora sa 1,9 t, Bosna i Hercegovina sa 1,5 tona.
ZELJKA
9.10.2024 #1 AuthorNiko kao mi